(Veliki skladatelji ; 6)
(8. rujna 1841. - 1. svibnja 1904.), češki skladatelj.
Skladatelj je rođen 8. rujna 1841. kao Antonín Leopold Dvořák u češkom Nelahozevesu.
U osnovnoj školi dobivao je od svog učitelja satove sviranja violine, a u Zlonicama je učio svirati klavir i orgulje kod kantora Liehmanna.
Od 1859. svirao je kao violist u privatnom orkestru Karla Kozmaka, i taj je posao radio više od 11 godina, a za to vrijeme je pisao skladbe koje nije objavljivao, a zapalio je one koje mu se nisu sviđale.
1870. skladao je operu ˝Alfred˝ prema njemačkom libretu, koja nije izvođena za njegova života. Njegovo 1. objavljeno djelo je opera ˝Kralj i njegova sluga˝ prema češkom libretu.
U razdoblju od 1871. do 1873. pisao je Liedere, komornu glazbu i himnu ˝Nasljednici bijele planine˝.
1878. napisao je 8 slavenskih plesova, koji se smatraju vrhunskim djelom (2 furianta, jugoslavenski ples, polka, 2 sousedske i 2 skocne), a godinu dana kasnije je napisao poznati ˝Koncert za violinu i orkestar u a-molu˝.
U ovim se djelima može prepoznati skladateljeva zrelost.
1884. je gostovao na više putovanja u Londonu, gdje je izveo ˝Stabat Mater˝ (ili ˝Stala majka prepuna bola˝).
Kao naruđbe od Birminghama su nastali poznati oratoriji: ˝Duh mlade˝ i ˝Sveta Ludmilla˝ (1. veliki oratorij na češkom). Uz to napisao je svoju prvu uspješnu simfoniju: ˝VII. simfoniju u d-molu op.70˝.
1886. se Dvořák vratio u Češku i napisao još 8 slavenskih plesova (odzemek, dumka, špacírka, kolo, sousedská i 2 mazurke, a 1. mazurka se smatra “simbolom Dvořákove glazbe” ).
Uz slavenske plesove skladao je i ˝Misu u D-duru op.86˝.
Engleska mu je bila velika inspiracija za svoju novu ˝VIII. simfoniju u G-duru˝, koju je nazvao ˝Engleskom˝, koju je skladao 1889. godine.
1890. sklada poznati ˝Requiem op.89˝, koji se smatra jednim od najboljih napisanih requiema uopće. 1891./1892.
je skladao je 3 poznate koncertne uvertire: ˝U prirodi op.91˝, ˝Karneval op.92˝ i ˝Othello op.93˝.
U rujnu 1892. dobio je mjesto dirigenta u ˝National Conservatory of Music˝ u New Yorku.
U Americi je napisao poznata djela kao ˝IX. simfoniju u e-molu ˝Iz Novog svijeta op.95˝ (koja je njegova najpoznatija simfonija), ˝Američki gudački kvartet u F-duru˝, ˝Te Deum˝ i ˝Koncert za violončelo i orkestar u h-molu˝, koje je njegovo posljednje ˝američko djelo˝.
1895. se vratio u Češku i napisao svoje posljednje gudačke kvartete, s kojima je završio svoje instrumentalno djelovanje.
Do svoje smrti skladao je samo opere. 1900. skladao je ˝Rusalku˝ koja je njegova najljepša opera (u njoj se nalazi i poznata ˝arija za mjesec˝).
1903. godine, a da to on nije znao, završio je skladanje svojeg posljednjeg djela i posljednje opere: ˝Armide˝.
Tijekom praizvedbe je morao izaći iz kazališta, jer mu je pozlilo.
Bilo je utvrđeno da je obolio na jetra. 1. svibnja je umro zbog potresa mozga.
Mnogi ljudi su ga otpratili.
Među njegovim najznačajnijim djelima spadaju 16 slavenskih plesova, ˝Stabat Mater˝, oratorij ˝Sveta Ludmilla˝, devet simfonija (najznačajnije posljednje tri), ˝Američki gudački kvartet˝, ˝Requiem˝, ˝Koncert za violončelo u h-molu˝ i opera ˝Rusalka˝.
Jedan od najbližih Dvořákovih kolega skladatelja bio je Johannes Brahms.
Dvořák je skladao svoje ˝Slavenske plesove˝ u isto vrijeme kada je Brahms pisao svoje ˝Mađarske plesove˝.
Dan danas se ta djela uspoređuju.
Zanimljivo je i da je Brahms svoje plesove prvo skladao za klavir, a Dvořák je posljednje ˝Mađarske plesove˝ obradio za orkestar.