DAN ZDRAVIH GRADOVA Hrvatska mreža zdravih gradova obilježava 20. svibnja nacionalni Dan zdravih gradova nizom prigodnih aktivnosti kojima æe hrvatski gradovi ukljuèeni u mrežu predstaviti programe za promicanje zdravlja u svojim sredinama. S pokretom "Zdravi grad" u Hrvatskoj se zapoèelo 1986. godine uz potporu Svjetske zdravstvene organizacije, a Zagreb je tada bio jedanaesti europski grad koji se pridružio Europskoj mreži zdravih gradova. Zahvaljujuæi širenju pokreta 1992. godine osnovana je Hrvatska mreža zdravih gradova, koja danas broji èetrdesetak gradova.
PAPRIKA "Od prilike prije èetiri stotine godina ne bismo mogli u našim vrtovima opaziti biljku s plodovima živih boja i razlièitih oblika — papriku. Gajenje paprike rasprostranilo se i izvan amerièkog kontinenta poslije otkriæa Amerike."
HONORE de BALZAC Honoré de Balzac (Tours, 20. svibnja 1799. - Pariz, 18. kolovoza 1850.), francuski književnik. Pravo ime mu je Honore Balssa. Duhovni je zaèetnik europskoga realizma. Prikazao je više od 2000 likova iz svih slojeva francuskoga društva te ekonomske, politièke, socijalne i kulturne uvjete svojega doba. Sva ta djela èine cjelinu pod nazivom ½Ljudska komedija½. Posebno mjesto u njegovu opusu zauzimaju ½Škakljive prièe½, primjer tipiène francuske erotske tragikomike zvane ½galski humor½.
STANKO VRAZ Stanko Vraz (pravo ime Jakob Frass, od njem. Freisass)(30. 6. 1810, Cerovac, Ljutomer - 20. 5. 1851, Zagreb). U Mariboru 1830. završava njemaèku gimnaziju (gramatiku i humaniora). Filozofiju, tj. dva završna razreda današnje srednje škole, polazio je u Grazu. Godine 1833. susreæe se u Grazu s hrvatskim preporodnim prvakom Ljudevitom Gajem. Za praznika 1835. upoznao se Vraz s mladom Gajevom neæakinjom Julijanom Cantilly (1812 - 1842), kæerkom imuænoga trgovca i gradskog senatora u Samoboru. Pod dojmom osobne povrijeðenosti zbog stava Prešerenova književnog kruga, Vraz se lako oduševio za Gajeve preporodne ilirske ideje. Sve èešæe posjeæuje Zagreb i sve više se približava duhovnoj struji hrvatskoga narodnog preporoda. Kad je 1835. poèela izlaziti u Zagrebu ½Danica ilirska½, Vraz postaje njezinim suradnikom. Prvu pjesmu na hrvatskom jeziku Stana i Marko objavio je 12. rujna 1835. u ½Danici½ s potpisom ½Stanko Vraz, Ilir iz Štajera½. Godine 1839. potpuno se opredjeljuje za hrvatsku književnost i nastanjuje u Zagrebu.
JOSIP JELAÈIÆ Josip grof Jelaèiæ Bužimski (Petrovaradin, 16. listopada 1801. - Zagreb, 20. svibnja 1859.), general i hrvatski ban od 1848. do 1859., èlan plemiæke obitelji Jelaèiæ.
Ukinuo je kmetstvo i sazvao prve izbore za Hrvatski sabor.
Kao vojskovoða je pobijedio u nizu bitaka protiv ustanika u Habsburškoj Monarhiji za vrijeme Revolucije u Maðarskoj 1848.
Vojnièko službovanje zapoèinje u Galiciji kao potporuènik u Treæoj konjanièkoj pukovniji, kojom zapovijeda barun Vinko Kneževiæ, ujak njegove majke Ane. Prvu zbirku pjesama pod naslovom ½Eine Stunde der Erinnerung½ (Trenutak uspomene) objavljuje u Zagrebu 1825. godine na njemaèkom jeziku.
U Ogulinu u salonu svog pukovnika Schneckela širi narodnjaèke ideje meðu èasnicima i granièarima i èesto pjeva najpoznatije hrvatske budnice i prati se na glasoviru. Kao zapovjednik banske pukovnije u Glini, èesto ratuje s Turcima, a s nekima i prijateljuje. Kralj Ferdinand I. (V.) Habsburgovac imenuje ga 23. ožujka 1848. godine u Beèu hrvatskim banom i tajnim kraljevskim savjetnikom i unapreðuje u èin generalmajora i zapovjednika obiju banskih pukovnija, glinske i petrinjske, a Jelaèiæ 8. travnja 1848. godine u Beèu polaže bansku prisegu i biva imenovan feldmaršallajtnantom i vojnièkim zapovjednikom u banskoj i krajiškoj Hrvatskoj, te biva sveèano ustolièen 5. lipnja 1848. godine u Zagrebu.
** SVIJET ** èasopis 1926-1938.
Zahvaljujuæi Gradskoj knjižnici "Metel Ožegoviæ" iz Varaždina dobili smo moguænost digitaliziranja èasopis koji je izlazio od 1926 do 1938. godine.
Bez previše politike pruža lijep uvid u život i dogaðanja tih godina.
Kao i kod svih ostalih sadržaja omoguæeno je fulltext pretraživanje i 3D pregled.
Digitalizirati æemo ga tempom kojim æemo stiæi pored redovitog posla.
Poželjni sponzori . Biti æe brže gotovo :).
Jednota je jedini i jedinstven list u Hrvatskoj koji pripadnike èeške manjine informira o djelatnosti Saveza Èeha u Republici Hrvatskoj, o djelovanju èeških kulturno-umjetnièkih udruga, vijeæa i predstavnika èeške manjine te škola s nastavom na èeškom jeziku. Posebnu pažnju posveæuje uzajamnim odnosima èeškog i hrvatskog naroda te dviju zemalja.
KRATKE UPUTE ZA PRETRAŽIVANJE:
Pretraga se vrši unutar svih podataka (glavni zapis, kljuène rijeèi, sadržaj...).
Odabirom vrste graðe sužujemo izbor ovisno o vrsti koju tražimo.
Tekst koji tražimo može biti dio rijeèi, cijela rijeè ili nekoliko kombinacija rijeèi odvojenih razmakom.
Rezultat je jedno ili više djela koja po sistemu 'like' (svi nazivi koji sadrže niz upisanih znakova, a minimalno dva znaka) zadovoljavaju traženi uvjet upisan u bilo kojoj kombinaciji upita.
Ukoliko umjesto razmaka upišemo znak za minus (-) rezultat neæe sadržavati rijeè koja slijedi ('not like').
Velika i mala slova tretiraju se jednako (Ant = ANT= ant = AnT). Radi lakšeg pronalaženja poželjno je upisati dio naslova koji asocira na rijeè u naslovu koja je manje zastupljena u jeziènom izražavanju.
Nije potrebno pisati cijeli naslov djela nego jednu rijeè ili samo dio rijeèi.
Klikom na DIGITAL LIBRARY otvoriti æe vam se vrata digitalne knjižnice koja sadrži mnoštvo naslova starih novina, knjiga i ostalih vrste graðe te multimedije.