Dan zaštite zdravlja na radu - 28.04.2003. Međunarodna organizacija rada (ILO – International Labour Organization) od 2003. godine obilježava Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu s naglaskom na prevenciju bolesti i ozljeda na radu, temeljen na tripartitnoj osnovi i socijalnom dijalogu. ILO svake godine ima za cilj smanjenje broja smrti uzrokovanih radom, a obilježavanjem ovog dana nastoji se utjecati na podizanje razine svijesti o potrebi provedbe zaštite na radu. Ovaj dan se širom svijeta obilježava različitim događajima i akcijama.
Međunarodni dan astronomije Međunarodni dan astronomije obilježava se od 1973. godine, a osnovna misao vodilja događaja je da se astronomija kao znanost približi javnosti. Ideja je potekla u Kaliforniji od američkog astronoma čija je zamisao bila da se teleskopi postave na urbanim lokacijama te tako omogući upoznavanje noćnoga neba bez putovanja u udaljene astronomske centre.
Inicijativi su se vremenom priključile brojne astronomske organizacije i ustanove, a danas se događaj obilježava diljem svijeta.
Astronomija nam daje uvid u gledanje povijesti svemira svojim vlastitim očima. Zvijezde koje trenutno trepere na nebu, možda sada upravo više ne postoje. Postojale su u nekom trenutku povijesti, odašiljući svjetlost kojoj je trebalo milijuni godina da dođe do Zemlje.
Proslavite ovaj dan promatranjem zvijezda. Provjerite u lokalnom planetariju ili zvjezdarnici da li nude kakve aktivnosti, ili jednostavno pronađite tiho, tamno mjesto gdje možete promatrati svjetlucavo platno koje se prostire iznad naših glava. Koristite internet ili knjige kako bi otkrili koje zvijezde i zviježđa se nalaze na nebu.
HELIJ "Poznato je, kakvo je znamenito mjesto zauzeo helij posljednjih godina u kemiji i fizici. Mnogo se o njemu govorilo i pisalo, kad je uspjelo helij pretvorili u tekućinu. Helij je otkriven krajem šezdesetih godina prošloga stoljeća kod spektroskopskih istraživanja sunca." Više pročitajte u članku.
IGNJAT JOB Ignjat Job (Dubrovnik, 28. ožujka 1895. - Zagreb, 28. travnja 1936.), hrvatski slikar. Pripadao nacionalnoj, protuaustrijskoj struji dalmatinske omladine. Hapse ga 1914. godine i smještaju u šibenski zatvor, a kasnije u duševnu bolnicu. Godine 1917. dolazi u Zagreb gdje se upisuje u Višu školu za umjetnost i umjetni obrt. Neko vrijeme boravi u Rimu i na Capriju. Od 1921. do 1925. napravio je nekoliko portreta i mrtvih priroda u naturalističkom stilu. Godine 1925. obolio je od tuberkuloze pa je ljeto proveo na Ovčaru, pa se potom s obitelju preselio u selo Kulinu ispod Jastrepca nedaleko Kruševca. Tamo je, u drvu pretežno u malom formatu, po sjećanju obrađivao primorske teme. Najznačajniji dio opusa ostavio je Supetru na Braču. Slika mediteranski krajolik, motive Supetra, ribarske zabave te rjeđe portrete i aktove. U početku su mu slike secesijski stilizirane, a zatim se priklanja fovističkom načinu i ekspresionističkom koloritu.
HARPER LEE HARPER LEE (28.04.1926., Monroeville, Alabama, USA - 19.02.2016., Monroeville, Alabama, USA), američka književnica, autorica romana "Ubiti pticu rugalicu".
Nelle Harper Lee je rođena 28.04.1926. godine u Alabami kao najmlađe od četvero djece. Njen je otac bio urednik novina i pravnik. Kao dijete voljela je čitati i uživala je u druženju sa školskim kolegom i susjedom Trumanom Capoteom. Upisala je pravo na Sveučilištu Alabama koje nikada nije diplomirala. Roman ˝Ubiti pticu rugalicu˝ dovršila je 1959. godine, a 1961. godine je za njega dobila Pulitzerovu nagradu. Knjiga je odmah po izdavanju postala bestseler, a to je ostala i do danas. Časopis Library Journal knjigu je 1999. proglasio “najboljim romanom stoljeća˝. Godine 2007. spisateljica je za svoj doprinos književnosti odlikovana Predsjedničkom medaljom slobode.
Časopis koji je naslijedio "Radio Zagreb" a prethodi "Hrvatskom krugovalu". Na žalost, osim dobrih priloga i radijskog programa vidi se utjecaj ustaškog PR-a i nametanja "novog jezika".
Časopis koji je izlazio od 1941-1945. godine. Bio je vezan uz program i sadržaje Državnog radija Zagreb. Dosta kulturnih sadržaja i sadržaja iz javnog i umjetničkog života uz obile fotografija mežu kojima ima mnogo onih s autorstvom Toše Dabca.
Dovršena prva faza digitalizacije lista "Il Nazionale" na talijanskom jeziku koji je izlazio samostalno ili kao podlistak "Narodnog lista" od šezdesetih godina devetnaestog stoljeća.
Završena je prva faza digitalizacije Narodnog lista, jednog od najznačajnijeg lista izdavanog u Dalmaciji od šezdesetih godina devetnaestog stoljeća.
Digitalizirana su i cenzurirana izdanja.
Časopis Hrvatskog društva dramskih umjetnika.
Atraktivan i impresivan prikaz stanja i zbivanja u hrvatskom glumištu od početka izlaženja, s kraja devedesetih godina prošlog stoljeća.
Počeli smo obradu još jednih industrijskih varaždinskih novina. Ovaj put je to "Bobićev vjesnik" koji je izlazio u "uspješno pretvorbeno ugašenoj" varaždinskoj tvornici.
Digitalizirali smo časopis iz pedesetih godina dvadesetog stoljeća koji se bavio filmom i filmskom industrijom koji je pun zanimljivih informacija o filmovima, zvijezdama i događanjima oko filma.
Novine su izlazile od 1945. do 1948. i bavile su se uglavnom "svjetovnim" sadržajima. Digitalizirali smo godinu 1946. Traži se ostatak. I sponzori, naravno :)
** SVIJET ** časopis 1926-1938.
Zahvaljujući Gradskoj knjižnici "Metel Ožegović" iz Varaždina dobili smo mogućnost digitaliziranja časopis koji je izlazio od 1926 do 1938. godine.
Bez previše politike pruža lijep uvid u život i događanja tih godina.
Kao i kod svih ostalih sadržaja omogućeno je fulltext pretraživanje i 3D pregled.
Digitalizirati ćemo ga tempom kojim ćemo stići pored redovitog posla.
Poželjni sponzori . Biti će brže gotovo :).
Jednota je jedini i jedinstven list u Hrvatskoj koji pripadnike češke manjine informira o djelatnosti Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj, o djelovanju čeških kulturno-umjetničkih udruga, vijeća i predstavnika češke manjine te škola s nastavom na češkom jeziku. Posebnu pažnju posvećuje uzajamnim odnosima češkog i hrvatskog naroda te dviju zemalja.
KRATKE UPUTE ZA PRETRAŽIVANJE:
Pretraga se vrši unutar svih podataka (glavni zapis, ključne riječi, sadržaj...).
Odabirom vrste građe sužujemo izbor ovisno o vrsti koju tražimo.
Tekst koji tražimo može biti dio riječi, cijela riječ ili nekoliko kombinacija riječi odvojenih razmakom.
Rezultat je jedno ili više djela koja po sistemu 'like' (svi nazivi koji sadrže niz upisanih znakova, a minimalno dva znaka) zadovoljavaju traženi uvjet upisan u bilo kojoj kombinaciji upita.
Ukoliko umjesto razmaka upišemo znak za minus (-) rezultat neće sadržavati riječ koja slijedi ('not like').
Velika i mala slova tretiraju se jednako (Ant = ANT= ant = AnT). Radi lakšeg pronalaženja poželjno je upisati dio naslova koji asocira na riječ u naslovu koja je manje zastupljena u jezičnom izražavanju.
Nije potrebno pisati cijeli naslov djela nego jednu riječ ili samo dio riječi.
Klikom na DIGITAL LIBRARY otvoriti će vam se vrata digitalne knjižnice koja sadrži mnoštvo naslova starih novina, knjiga i ostalih vrste građe te multimedije.
Časopis koji je izlazio od 1941-1945. godine. Bio je vezan uz program i sadržaje Državnog radija Zagreb. Dosta kulturnih sadržaja i sadržaja iz javnog i umjetničkog života uz obile fotografija mežu kojima ima mnogo onih s autorstvom Toše Dabca.