Svjetski dan grafičkog dizajna - 27.04. Međunarodno udruženje grafičkih dizajnera ICOGRADA proglasila je 27. travnja Svjetskim danom grafičkog dizajna. "Dizajn je globalna, a ne lokalna disciplina, simbioza kulture i industrije, čiju snagu komunikacije razvijene zemlje koriste za svoju najjaču promociju. Obuhvaćajući dizajn u inovacijske procese proizvodnje, hrvatska privreda ima mogućnost osigurati mnogo održivije, inteligentnije i funkcionalnije proizvode koji odgovaraju stvarnim životnim potrebama, stalno se susrećući s neprestano novim očekivanjima krajnjih korisnika. Dopustite si nov način gledanja na stvari."
PHENAKIT "Vrijedi kao dragi kamen naročito u Rusiji. Izvan Rusije rijetko ga je naći. Mineral, kojeg nalazimo u heksagonalnim lecima, ne pokazuje nikakove kalavosti, ali je velike tvrdoće. Po kemijskom je sastavu 2BeO . SiO2.Odlikuje se time, što nema nikakvih glinenih sastojina."
JOSIP SCHLOSSER-KLEKOVSKI Schlosser-Klekovski dr. Josip, praliječnik. Rodio se 26. siječnja 1808-u Jindrichovu (Moravska), umro 27. travnja 1882. u Zagrebu. Svršivši gimnaziju u Lipniku i Kromjerižu, a filozofiju u Brnu, posveti se god. 1826. medicini, u koju svrhu ode u Beč. Promoviran ovdje 7. ožujka 1832. na čast doktora medicine, ode u Mljetačku, odakle se god. 1835. vrati u Beč. Služeći od god. 1836. neko vrijeme u Solnogradu, ode u Hrvatsku, gdje je službovao u različitim mjestima. God. 1834. posta žup. fizikom u Križevcima, god. 1854. bude u istom svojstvu premješten u Zagreb, da se god. 1861. opet vrati u Križevce. 18. siječnja 1864. bude imenovan zem. praliječnikom, dok 8. kolovoza 1865. dobi red željezne krune III. razreda, a 8. svibnja 1867. povišen u viteški stalež. Schlosser-Klekovski bio je začasni član mnogih učenih društava tui inozemstva, pa su i neke nanovo otkrivene prirodnine prozvane po njegovu imenu. Dr. Schlosser istakao se osobito kao prirodoslovac; sudjelovao je kod utemeljenja narodnoga muzeja; osnovao je planinsko društvo. Djelovao je obilno i na književnom polju, a najznamenitije mu je djelo: Flora Croatica.
SAMUEL MORSE Samuel Finley Breese Morse (Charlestown, 27. travnja 1791. - New York, 2. travnja 1872.), američki slikar i izumitelj. Konstruirao je 1835. praktično upotrebljiv električni telegrafski aparat. Na njegov prijedlog izgrađena je i puštena u promet 24. svibnja 1844. godine prva telegrafska linija Washington - Baltimore. Morseov telegraf, prilagođen poljskim uvjetima, ubrzo je kao Morseov kod primijenjena u vojne svrhe, što je i uvjetovalo razvitak vojne telegrafije.
Časopis koji je naslijedio "Radio Zagreb" a prethodi "Hrvatskom krugovalu". Na žalost, osim dobrih priloga i radijskog programa vidi se utjecaj ustaškog PR-a i nametanja "novog jezika".
Časopis koji je izlazio od 1941-1945. godine. Bio je vezan uz program i sadržaje Državnog radija Zagreb. Dosta kulturnih sadržaja i sadržaja iz javnog i umjetničkog života uz obile fotografija mežu kojima ima mnogo onih s autorstvom Toše Dabca.
Dovršena prva faza digitalizacije lista "Il Nazionale" na talijanskom jeziku koji je izlazio samostalno ili kao podlistak "Narodnog lista" od šezdesetih godina devetnaestog stoljeća.
Završena je prva faza digitalizacije Narodnog lista, jednog od najznačajnijeg lista izdavanog u Dalmaciji od šezdesetih godina devetnaestog stoljeća.
Digitalizirana su i cenzurirana izdanja.
Časopis Hrvatskog društva dramskih umjetnika.
Atraktivan i impresivan prikaz stanja i zbivanja u hrvatskom glumištu od početka izlaženja, s kraja devedesetih godina prošlog stoljeća.
Počeli smo obradu još jednih industrijskih varaždinskih novina. Ovaj put je to "Bobićev vjesnik" koji je izlazio u "uspješno pretvorbeno ugašenoj" varaždinskoj tvornici.
Digitalizirali smo časopis iz pedesetih godina dvadesetog stoljeća koji se bavio filmom i filmskom industrijom koji je pun zanimljivih informacija o filmovima, zvijezdama i događanjima oko filma.
Novine su izlazile od 1945. do 1948. i bavile su se uglavnom "svjetovnim" sadržajima. Digitalizirali smo godinu 1946. Traži se ostatak. I sponzori, naravno :)
** SVIJET ** časopis 1926-1938.
Zahvaljujući Gradskoj knjižnici "Metel Ožegović" iz Varaždina dobili smo mogućnost digitaliziranja časopis koji je izlazio od 1926 do 1938. godine.
Bez previše politike pruža lijep uvid u život i događanja tih godina.
Kao i kod svih ostalih sadržaja omogućeno je fulltext pretraživanje i 3D pregled.
Digitalizirati ćemo ga tempom kojim ćemo stići pored redovitog posla.
Poželjni sponzori . Biti će brže gotovo :).
Jednota je jedini i jedinstven list u Hrvatskoj koji pripadnike češke manjine informira o djelatnosti Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj, o djelovanju čeških kulturno-umjetničkih udruga, vijeća i predstavnika češke manjine te škola s nastavom na češkom jeziku. Posebnu pažnju posvećuje uzajamnim odnosima češkog i hrvatskog naroda te dviju zemalja.
KRATKE UPUTE ZA PRETRAŽIVANJE:
Pretraga se vrši unutar svih podataka (glavni zapis, ključne riječi, sadržaj...).
Odabirom vrste građe sužujemo izbor ovisno o vrsti koju tražimo.
Tekst koji tražimo može biti dio riječi, cijela riječ ili nekoliko kombinacija riječi odvojenih razmakom.
Rezultat je jedno ili više djela koja po sistemu 'like' (svi nazivi koji sadrže niz upisanih znakova, a minimalno dva znaka) zadovoljavaju traženi uvjet upisan u bilo kojoj kombinaciji upita.
Ukoliko umjesto razmaka upišemo znak za minus (-) rezultat neće sadržavati riječ koja slijedi ('not like').
Velika i mala slova tretiraju se jednako (Ant = ANT= ant = AnT). Radi lakšeg pronalaženja poželjno je upisati dio naslova koji asocira na riječ u naslovu koja je manje zastupljena u jezičnom izražavanju.
Nije potrebno pisati cijeli naslov djela nego jednu riječ ili samo dio riječi.
Klikom na DIGITAL LIBRARY otvoriti će vam se vrata digitalne knjižnice koja sadrži mnoštvo naslova starih novina, knjiga i ostalih vrste građe te multimedije.
Počeli smo obradu još jednih industrijskih varaždinskih novina. Ovaj put je to "Bobićev vjesnik" koji je izlazio u "uspješno pretvorbeno ugašenoj" varaždinskoj tvornici.