Banner
Knjižnica i èitaonica ½Fran Galoviæ½ Koprivnica

Pretraživanje kataloga

Dobrodošli na stranice Digitalne knjižnice

Slika
Meðunarodni dan djece žrtava nasilja - 04.06.2012.
Meðunarodni dan nedužne djece žrtava nasilja obilježava se 4. lipnja kako bi se podsjetili da mnoga djeca pate zbog razlièitih vidova zlostavljanja. Nasilje nad djecom se bilježi u svim društvima i kulturama. U 88 zemalja svijeta ni do danas nije zabranjeno batinanje djece u odgojne mjere. U javnosti se pridaje velika pažnja zloèinima poèinjenim nad djecom, a istovremeno se javnost treba više senzibilizirati na ono svakodnevno, prikriveno nasilje koje se dogaða u obitelji, na školskom igralištu ili na internetu.
clanak
Bolest katedrale Notre Dame u Parizu
"Katedrala Majke Božje, znamenita Notre Dame de Pariš jeste jedan od najstarijih arhitekturnih spomenika Francuske. Gradnja katedrale trajala je skoro 200 godina. Zapoèela je 1163 a završena 1230. Stvarno je potpuno dovršena bila tek 1363 g."
Autor0000011959
GIACOMO CASANOVA
Giacomo Girolamo Casanova Chevalier De Seingalt (Venecija, 2. travnja 1725. - Duchcov (Èeška), 4. lipnja 1798.) je bio talijanski avanturist, sveæenik, glazbenik, vojnik, špijun, diplomat, slobodni zidar (u mladim danima postao je slobodni zidar u loži Škotsko pravo) i pisac koji se èesto nalazio u središtu skandala koji su u pravilu vezani uz žene. Danas svakog pustolova i neodgovornog ljubavnika ljudi èesto nazivaju Casanovinim imenom. Giovanni Giacomo Chevalier de Seingalt Casanova, kako glasi njegovo puno ime i prezime, roðen je u Veneciji 1725. godine najvjerojatnije 2. travnja. Casanova je planirao postati sveæenik. Naime, u ono je doba za mlade ljude skromnih financijskih moguænosti to bila šansa da uðu u tzv. veliko društvo. Studirao je na sveuèilištu u Padovi i u sjemeništu svetog Cypriana. Godine 1744. postao je tajnik kardinala Acquavive u Rimu, ali novi skandal primorao ga je da napusti ovo radno mjesto i otputuje u Napulj. Nakon toga prijavio se u vojsku gdje je na otoku Krfu (Grèka) bio poboènik.
Autor0000000142
ANTUN CUVAJ
Antun Cuvaj (04.06.1854., Bjelovar - 07.06.1927., Zagreb), hrvatski pedagog, osnivaè Hrvatskog školskog muzeja. Rodio se u Bjelovaru 1854. godine. Njegov otac Juraj Cuvaj bio je gradonaèelnik Bjelovara, a brat Slavko Cuvaj hrvatski ban. Završio je uèiteljsku školu. Bio je uèitelj u bjelovarskoj realki iz koje je nastala bjelovarska gimnazija. Bio je i ravnatelj graðanske škole u Sisku. U školi je osnovao školsku radionicu za likovno oblikovanje, izradu nastavnih pomagala, igraèaka i za popravke. Radovi uèenika dobili su priznanja u njemaèkom gradu Görlitzu, Karlinu (nekada samostalni grad, od 1922. dio Praga) i u Budimpešti priznanje cara Franje Josipa I. Napisao je knjigu ½Graða za povijest školstva kraljevina Hrvatske i Slavonije od najstarijih vremena do danas½. Prvo izdanje knjige izašlo je u pet svezaka, a drugo u jedanaest svezaka. Osnovao je Hrvatski školski muzej u Zagrebu 1901. godine. s ciljem prikupljanja, prouèavanja i izlaganja graðe iz prošlosti i sadašnjosti hrvatskoga školstva i pedagogije.
Hrvatski radio list
Èasopis koji je naslijedio "Radio Zagreb" a prethodi "Hrvatskom krugovalu". Na žalost, osim dobrih priloga i radijskog programa vidi se utjecaj ustaškog PR-a i nametanja "novog jezika".
Hrvatski krugoval
Èasopis koji je izlazio od 1941-1945. godine. Bio je vezan uz program i sadržaje Državnog radija Zagreb. Dosta kulturnih sadržaja i sadržaja iz javnog i umjetnièkog života uz obile fotografija mežu kojima ima mnogo onih s autorstvom Toše Dabca.
Radio Zagreb 1940.
Èasopis vezan uz radio i radijski program s mnoštvom slika i zanimljivosti iz tog vremena
Il Nazionale
Dovršena prva faza digitalizacije lista "Il Nazionale" na talijanskom jeziku koji je izlazio samostalno ili kao podlistak "Narodnog lista" od šezdesetih godina devetnaestog stoljeæa.
Narodni list - Zadar
Završena je prva faza digitalizacije Narodnog lista, jednog od najznaèajnijeg lista izdavanog u Dalmaciji od šezdesetih godina devetnaestog stoljeæa. Digitalizirana su i cenzurirana izdanja.
Hrvatsko glumište
Èasopis Hrvatskog društva dramskih umjetnika. Atraktivan i impresivan prikaz stanja i zbivanja u hrvatskom glumištu od poèetka izlaženja, s kraja devedesetih godina prošlog stoljeæa.
Bobiæev Vjesnik
Poèeli smo obradu još jednih industrijskih varaždinskih novina. Ovaj put je to "Bobiæev vjesnik" koji je izlazio u "uspješno pretvorbeno ugašenoj" varaždinskoj tvornici.
NOVELA FILM
Digitalizirali smo èasopis iz pedesetih godina dvadesetog stoljeæa koji se bavio filmom i filmskom industrijom koji je pun zanimljivih informacija o filmovima, zvijezdama i dogaðanjima oko filma.
FILMSKI VJESNIK
Digitalizirali smo nekoliko èasopisa iz pedesetih godina vezanih uz kulturu i filmsku industriju. Meðu njima je i Filmski vjesnik.
NARODNI LIST
Rane poslijeratne novine izdavane u Zagrebu od 1945. - 1950. Digitalizirali smo godin 1946. Traži se ostatak....
NOVA HRATSKA
Novine su izlazile u Zagrebu od 1941. - 1944. godine. Digitaliziramo 1943. godinu. Traže se i ostala godišta kao i sponzori :)
ILUSTRIRANI VJESNIK
Novine su izlazile od 1945. do 1948. i bavile su se uglavnom "svjetovnim" sadržajima. Digitalizirali smo godinu 1946. Traži se ostatak. I sponzori, naravno :)
Nove varaždinske novine
VIS-ov vjesnik
Nove stare varaždinske novine u sustavu. Izlazile su u Varaždinskoj industriji svile od 1964. - 1991. godine. Digitalizacija je u tijeku.....
SVIJET
** SVIJET ** èasopis 1926-1938. Zahvaljujuæi Gradskoj knjižnici "Metel Ožegoviæ" iz Varaždina dobili smo moguænost digitaliziranja èasopis koji je izlazio od 1926 do 1938. godine. Bez previše politike pruža lijep uvid u život i dogaðanja tih godina. Kao i kod svih ostalih sadržaja omoguæeno je fulltext pretraživanje i 3D pregled. Digitalizirati æemo ga tempom kojim æemo stiæi pored redovitog posla. Poželjni sponzori . Biti æe brže gotovo :).
Varteksov vjesnik
Varteksov vjesnik 1968, 1969, 1970
Lijeènièki vjesnik
U tijeku je digitalizacija još 20 godišta Lijeènièkog vjesnika (1980-1999)
Nove digitalizirane novine - Jednota
Jednota je jedini i jedinstven list u Hrvatskoj koji pripadnike èeške manjine informira o djelatnosti Saveza Èeha u Republici Hrvatskoj, o djelovanju èeških kulturno-umjetnièkih udruga, vijeæa i predstavnika èeške manjine te škola s nastavom na èeškom jeziku. Posebnu pažnju posveæuje uzajamnim odnosima èeškog i hrvatskog naroda te dviju zemalja.
KRATKE UPUTE ZA PRETRAŽIVANJE: Pretraga se vrši unutar svih podataka (glavni zapis, kljuène rijeèi, sadržaj...). Odabirom vrste graðe sužujemo izbor ovisno o vrsti koju tražimo. Tekst koji tražimo može biti dio rijeèi, cijela rijeè ili nekoliko kombinacija rijeèi odvojenih razmakom. Rezultat je jedno ili više djela koja po sistemu 'like' (svi nazivi koji sadrže niz upisanih znakova, a minimalno dva znaka) zadovoljavaju traženi uvjet upisan u bilo kojoj kombinaciji upita. Ukoliko umjesto razmaka upišemo znak za minus (-) rezultat neæe sadržavati rijeè koja slijedi ('not like'). Velika i mala slova tretiraju se jednako (Ant = ANT= ant = AnT). Radi lakšeg pronalaženja poželjno je upisati dio naslova koji asocira na rijeè u naslovu koja je manje zastupljena u jeziènom izražavanju. Nije potrebno pisati cijeli naslov djela nego jednu rijeè ili samo dio rijeèi. Klikom na DIGITAL LIBRARY otvoriti æe vam se vrata digitalne knjižnice koja sadrži mnoštvo naslova starih novina, knjiga i ostalih vrste graðe te multimedije.