UVOD
Prateći razvoj procesa na sinoptičkim kartama, jo od prvih dana primene sinoptičkog metoda, primećeno je da izvesne oblasti na Zemlji imaju izuzetnu vanost za neke vrste procesa.
Tako se neke oblasti ističu po stvaranju ciklona dok druge pokazuju tendenciju za gaenje ciklonske aktivnosti.
Na bazi 40-godinje statistike Petterssen (3, str. 266) je prikazao raspored čestine pojavljivanja ciklogeneze iznad pojedinih oblasti na sevemoj hemisferi.
Jedna od takvih oblasti koja ima značaja za prognozu vremena u junom delu Evrope je oblast Zapadnog Mediterana.
ta vie, po Petterssen-u ovo je oblast sa procentualno najvećom čestinom obrazovanja ciklona na sevemoj hemisferi.
Pored upadljive činjenice da je ova oblast ciklogenetična, mnogi prognostičari su u svakodnevnom radu primetili da sinoptički razvoj u ovoj oblasti pokazuje ćudi koje su karakteristične samo za ovaj region, pa se zato javljaju iznenađenja ukoliko se prognostička pravila, korićena za razvoj sinoptičke situacije na drugim mestima, primene i na ovu oblast bez da se uzmu u obzir specifični uslovi.
Dalja zapaanja su pokazala da je najčeća pojava ciklogeneze u oblasti Zapadnog Mediterana vezana za Đenovski Zaliv.
Zatim, da je najveća čestina obrazovanja ciklona u hladnoj polovini godine, kao i da se ciklogeneza vrlo često javlja pri prodorima hladnijih vazđunih masa u ovu oblast.
Međutim, iskustvo pokazuje da ovde postoji iri spektar uslova koji treba da budu zadovoljeni pa da dođe do ciklogeneze.
S obzirom da ovi uslovi nisu dovoljno proučeni, prognostičari jo uvek procenjuju ciklonski razvoj u Zapadnom Sredozemlju po malom broju indikatora, koristeći uglavnom nedefinisano iskustvo za prognozu intenziteta razvoja ciklona.
Polazeći od značaja ciklonske aktivnosti u Zapadnom Sredozemlju za vreme u naoj zemlji kao i od činjenice da danas stoji na raspoloenju veliki broj pouzdanih podataka u prizemlju i na visini prilo se proučavanju sinoptičkih procesa u ovoj oblasti, sa ciljem da se dođe do izvesnih rezultata koji bi se mogli koristiti za prognozu vremena.
Depresije u Zapadnom Sredozemlju nemaju većeg uticaja na vreme u naoj zemlji u periodu svog razvoja, kad su obično stacionarne, već kad kao formirani sistemi krenu prema istoku.
Zbog toga bi bilo nepotpuno proučavanje ako se ne bi obuhvatile i putanje koje većim delom prolaze preko ili pored nae zemlje.
S obzirom da obim i kvalitet podataka opada to se ide unazad, to je odlučeno da se za proučavanje ovog problema uzme sinoptički materijal za poslednjih deset godina (period 19491958).