U povijesnim izvorima mjesto Vinkovci spominje se kao kulturno sjedište - prijestolnica Sokadije.
Prije svega to se odnosilo na bogatsvo, raznolikost i ljepotu tradicijske baštine, njenu uščuvanost po starosjedilačkim obiteljima ovoga kraja u materijalnim i duhovnim očitovanjima - sve do današnjih dana.
Istodobno, znakovito je prihvaćanje te iste baštine od velikoga broja doseljeničkih obitelji iz različitih
krajeva Hrvatske i Hrvata izvan Domovine koji su stoljećima, ali i posljednjim desetljećima 20. stoljeća dolazili i ostajali živjeti na ovoj slavonsko-srijemskoj zemlji.
U Vinkovcima i njegovim okolnim mjestima, unatoč neminovnim kulturno-povijesnim utjecajima i određenim promjenama i prilagodbama, sve je u prošlosti zračilo ljepotom različitih izričaja šokačke baštine.
Brojne etničke skupine koje su uz domoroce Šokce i druge doseljene Hrvate povijesno nastanjivale ovo područje i tu su do današnjega doba ostavile svojega traga, sačuvale su generacijama obilježja i ljepotu svoje tradicijske baštine kao dodatnu osobitost, vrijednost i bogatstvo cijeloga ovoga područja.
Na prijelazu 19. u 20. stoljeće i na ovim prostorima pod utjecajima opće industrijalizacije i razvoja građanske kulture, seoske prilike, gospodarstvo, život, rad, kultura... ubrzano su se mijenjale.
Mijenjalo se i narodno graditeljstvo, brojne i različite rukotvorine temeljene na tradiciji, odjeća, moda...
Starinsko ruho je raslojavano sa sve češćim unosima industrijskih tkanina, drugih materijala i izrađevina koje je nudilo tržište, a mladež prihvaćala kao nešto novo, tada za njih privlačno, s puno do tada nepoznatoga sjaja i raskoši i dakako, pojednostavljene proizvodnje.
Izrada narodnih rukotvorina i obrtništva sve više dobiva silaznu putanju.
Stare generacije odlaze, a nove dolaze.
Potrebe za tradicijskim predmetima, prije svega odjevnim, smanjuju se.
Vinkovački kroničar zabilježio je 1930. godine vjenčanje posljednje, vinkovačke, šokačke, graničarske djevojke Marije, Seke Zaluški, Danišine - u šokačkoj narodnoj nošnji i s cvijećem u pletenici.
Stari Vinkovčani se sjećaju, kako su do rata 1941. godine, posljednje mlade vinkovačke snaše, koje su nosile skute i zavijale se u šamije - zlatare, bile snaša Liščića i snaša Zaluški, Danišina.