ŠTO JE HIGIJENA, I NJEZINI ZADACI
Nesumnjivo se u tome svi slažemo, da bi život bio. daleko ljepši i bezbrižniji kad ne bi bilo bolesti, a prema tome ni potrebe liječenja.
Cilj higijene je postizavanje takvog osiguranja zdravlja.
Hoće li se postići taj cilj? Na to pitanje se još ne može odgovoriti.
A da li je moguće obraniti čovjeka od niza bolesti, koje mu još danas prijete, i na temelju današnjeg medicinskog znanja unaprediiti zdravstveno stanje ljudi, te smanjiti umiranje?
Tu je odgovor jasan i siguran: možemo.
Upravo je to zadaća higijene.
Preventivna medicina, kako nazivamo higijenu, ima dužnost da širi znanje na području zaštite i unapređenja zdravlja, da budno prati i sprečava svaku mogućnost pojave ili širenja bolesti, te da utječe na sve prilike i okolnosti, koje bi mogle prijetiti zdravlju.
Po toj zadaći higijena se razlikuje od kurativne grane medicine, koja liječi već nastalu bolest i najveću brigu posvećuje ozdravljenju bolesnika.
No niti liječenje ne može imati trajan i potpun uspjeh ako se ne oslanja na higijenu, jer gotovo sve bolesti
stoje u najužoj uzročnoj vezi s načinom života ljudi i utjecajem okoline.
Uspjeh cjelokupne medicine, a pogotovo preventivne grane nije moguć, ako u tom radu aktivno ne učestvuje svaki pojedinac.
Da budemo jasniji — ne radi se samo o pojedincu.
Čitav niz javnih službi, čiji se rad u bilo kojem obliku odražava na zajednicu, mora biti rukovođen i higijenskim principima rada.
Samo na taj način mogu se očekivati veći i trajniji uspjesi.
Upravo je osiguranje zdrave prehrane jedna od najvažnijih grana javne službe, u kojoj se mora odražavati higijensko načelo rada.