Banner
Digitalna knjižnica

Celestin Tomić

Celestin Tomić
Dinko Bruno
Rođen: 06.10.1917. Wikipedia
(Vis, HR)
Umro: 23.09.2006.
Opis:Svećenik, franjevac, bibličar
Izvor:Wikipedia

O. Celestin (Dinko Bruno) Tomić (Vis, 6. listopada 1917. – Zagreb, 23. rujna 2006.), franjevac konventualac, bibličar.

Potječe iz brojne obitelji viških težaka.
Dinko Bruno rođen je 6. listopada 1917., kao najmlađe od trinaestoro djece.
Nakon školovanja u rodnom Visu, stupa u Red franjevaca konventualaca, čije je fratre upoznao kao dječak, ministrirajući u samostanskoj crkvi sv. Jere na viškom poluotoku Prirovo.

Kao dvanaestogodišnji školarac Dinko Bruno odlazi 1929. u sjemenište franjevaca konventualaca, koje se tada nalazilo u slovenskom samostanu Ptuj, gdje su se školovali kandidati tada još jedinstvene Provincije sv. Jeronima u Jugoslaviji.
U Ptuju je proveo pet gimnazijskih godina, da bi 1934. novicijat započeo u zagrebačkom samostanu Svetoga Duha.
Tom prigodom Dinko Bruno, kao franjevac konventualac, uzeo je redovničko ime Celestin (Rajko).

Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu upisao je 1937. godine.
Nakon dvije godine diplomirao je iz filozofske grupe.
U međuvremenu je 13. listopada 1938. položio doživotne zavjete i time se definitivno opredijelio za Red franjevaca konventualaca.
Nakon četvrtog semestra bogoslovije u Zagrebu, u studenom 1941., zbog opasnosti od rata i gladi, zajedno s ostalim kolegama iz iste Provincije sv. Jeronima, poslan je na daljnji studij u Rim.
Ondje je nakon nekoliko godina, na Papinskom teološkom fakultetu sv. Bonaventure, završio studij bogoslovije.
U međuvremenu je 19. prosinca 1942. u Rimu zaređen za svećenika.

Nakon redovitoga teološkog studija u Rimu trebao se vratiti u domovinu, ali je kapitulacijom Italije 1943. taj povratak bio onemogućen.
Nastavivši teološku specijalizaciju, na istom rimskom učilištu, o. Celestin doktorirao je iz teologije 19. listopada 1945., kada je i promaknut u doktora teologije.
Odlukom tadašnjega vrhovnog poglavara Reda franjevaca konventualaca, Amerikanca o. Bede Hessa, velikog prijatelja nekih profesora biblijskog učilišta ˝Biblicum˝, o. Celestin je upisao biblijski studij, iako je sam bio skloniji specijalizirati istočno bogoslovlje.
U to vrijeme u Rimu je bilo više hrvatskih redovnika koji su specijalizirali biblijske znanosti (isusovac Schmidt, franjevci Augustinović i Melada), s kojima će o. Celestin kasnije biti trajno povezan.
Magisterij na ˝Biblicumu˝ položio je 5. srpnja 1946., da bi se uskoro vratio u domovinu.

U Split odlazi 1947., gdje do 1953. predaje Sveto pismo i biblijske jezike na Visokoj bogoslovnoj školi. Kao definitor Zagrebačke kustodije premješten je u Zagreb, gdje na Katoličkom bogoslovnom fakultetu 1953. počinje predavati biblijske jezike i neke predmete iz Svetog pisma.
Bio je više puta prodekan i dekan navedenog fakulteta, a 1988. je umirovljen.
O. Celestin je ujedno predavao razne biblijske predmete i na Filozofsko-teološkom institutu Družbe Isusove u Zagrebu, od 1970. do 1994.
Novakinjama sestara karmelićanki na zagrebačkom Vrhovcu i novakinjama sestara milosrdnica u Frankopanskoj u Zagrebu kroz dugi niz godina svakog tjedna je tumačio razne biblijske tekstove.

Kada je pokrenut veliki projekt izdavanja novog prijevoda Biblije na hrvatskom jeziku, o. Celestin je surađivao kao biblijski lektor u većini knjiga Starog zavjeta.
Pripremio je i uvodne napomene uz mudrosne knjige Starog zavjeta. Zagrebačka izdavačka kuća ˝Stvarnost˝ realizirala je taj projekt, a prvo se izdanje pojavilo na hrvatskom tržištu 1968., da bi potom uslijedio niz novih izdanja.
Njih je uskoro kao izdavač preuzela ˝Kršćanska sadašnjost˝ iz Zagreba. O. Celestin je kao biblijski redaktor surađivao i prilikom izdavanja Novog zavjeta u redakciji Dude i Fućaka (1973.) te kao biblijski revizor svih hrvatskih lekcionara koje crkveni službenici koriste u bogoslužju.

Nadbiskup Franjo Kuharić imenovao je o. Celestina teološkim stručnjakom za postupak proglašenja blaženim sluge Božjega Alojzija Stepinca.
U okviru svog rada Tomić je kao ekspert predao svoja mišljenja za gotovo sve knjige i arhivsku građu u tom postupk

Napomena: Podaci o autorima su preneseni iz javno dostupnih izvora (Wikipedia, Wikimedia,... ).
Ako su objavljeni vaši podaci, a ne želite da budu vidljivi u ovom katalogu, molimo vas da nas kontaktirate.
Ako objavljena slika nije u skladu s autorskim pravima, javite nam kako bi je mogli ukloniti.