PREDGOVORNO SLOVO
Nakon znanstvenog skupa na temu ½Šest stoljeæa kulture i umjetnosti u Lepoglavi½ održanog 1992. godine i ½Lepoglavskog zbornika 1992½ - u kojem su objelodanjeni znanstveni radovi s tog simpozija - dobivamo i ove godine, nakon još jednog skupa na istu temu i novi doprinos prouèavnjima naznaèene problematike: ½Lepoglavski zbornik 1993½.
Valja prije svega napomenuti da se radi o kontinuiranju dosadašnjih dostignuæa vezanih uz propitivanje i uz nove spoznaje širokog tematskog kruga sa zajednièkim nazivnikom: Lepoglava i njezine kulturne i umjetnièke vrijednosti: od izrazito literanih tema, preko prouèavanja pavlinske nazoènosti u ovim krajevima, povijesnih istraživanja do novih rezultata u prouèavnju najznaèajnijih ljudi ovoga kraja (Belostenec!), aktualnih likovnih i kiparskih dostignuæa, sve do arheoloških topografija lepoglavskog kraja i konzervatorskih istraživanja, pa do najnovijeg doba - problema razvitka kontinetalnog turizma.
Upravo ovaj sadržaj novih tekstova, raznolik i bogat novom graðom, pokazuje bjelodano kako se jedan prošlogodišnji poèetak pretvara u tradiciju: u nastavak ozbiljnog znanstvenog i analitièkog pristupa problemima kulture u širem, i umjetnosti u užem smislu ovoga kraja, posebno same Lepoglave.
To je najoèitiji dokaz daje Lepoglava posve nešto drugo nego što su nam prošli režimi pokušavali imputirati: Lepoglava,
zahvaljujuæi upravo ovim znanstvenim manifestacijama i otkrivanjem njenih pravih vrednota danas više nije simbol zatvorskih rešetaka, nego svjetlo znanosti i umjetnosti što prosijava ovim prostorima veæ punih šest stotina godina: od utemeljenja pavlinskog samostana iz kojega su proizišli nezaobilazni nositelji hrvatske kulture, ne samo lepoglavske, nego doslovno cijele Hrvatske: od Belostenca do Rangera.
Slobodno utvrðujuæi i potvrðujuæi svoj hrvatski identitet na ovom dijelu Hrvatske upravo ovim, sada veæ tradicionalnim, okupljanjem oko kulturne problematike lepoglavskog kraja s nepresušnim izvorištem u pavlinskoj povijesti, otvaramo stranice širokih vidika vlastite povijesti i kulture predstavljajuæi se kao narod koji i u europskim obzorima ne samo da ima što reæi nego je mnogošto i pridonio toj istoj Europi.
U tom je smislu i ovaj novi lepoglavski zbornik* znaèajni doprinos cjelokupnoj hrvatskoj kulturi i slika suvremenog našeg znanstvenog ispitivanja umjetnièkih kulturnih vrednota lepoglavskog kraja i njegove okolice.
Miroslav Šicel
* Znanstveni skup ½Šest stoljeæa kulture i umjetnosti u Lepoglavi” održan je u sklopu ½Lepoglavskih dana 1993.½, pod pokroviteljstvom Sabora Republike Hrvatske i u organizaciji Izvršnog odbora ½Lepoglavskih dana½ i ½Kajkavskog spravišèa½ iz Zagreba.
Redoslijed tekstova u Zborniku odgovara redoslijedu njihova izlaganja na znanstvenom skupu.