Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a obilježava se od 1988. godine, na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) prvog dana u mjesecu prosincu s ciljem podizanja svijesti javnosti o toj bolesti, iskazivanja solidarnosti prema oboljelima, utjecanja na smanjenje stigme i diskriminacije i skretanja pozornosti na opasnosti koje donosi rizično ponašanje i širenje pandemije HIV-a. Time se svake godine usmjerava pažnja na taj globalni javnozdravstveni problem.
Međunarodni je dan ukidanja ropstva, koji je utemeljen kako bi se obilježilo usvajanje UN-ove Konvencije za suzbijanje trgovanja ljudima i iskorištavanja prostitucije drugih. Konvenciju je Generalna Skupština UN-a usvojila prije 62 godine, te danas predstavlja jedan od temeljnih dokumenta kojim se jamče osnovna ljudska prava. Ženske nevladine udruge iz Mreže za prevenciju i eliminaciju trgovanja ženama - PETRA, Međunarodni dan ukidanja ropstva obilježit će danas dijeljenjem brošura i letaka na desetak graničnih prijelaza.
Nakon što su Ujedinjeni narodi 3. prosinca proglasili Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, Komisija za ljudska prava, u rezoluciji od 5. ožujka 1993., pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje tog datuma kako bi se postigla jednakost u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj oko 510.000 ljudi ili 11 posto stanovništva ima neki oblik invaliditeta. Hrvatska javnost još nije potpuno prihvatila stajalište da osobe s invaliditetom nisu osobe s posebnim potrebama jer su potrebe za obrazovanjem, radom ili neovisnim životom zajedničke svim ljudima.
Rođeni
Ferdinand KONŠČAK1703. Isusovac, misionar, istraživač, kartograf, prirodoslovac, astronom