U nekom trenutku života, sve je nas posjetila zubiæ-vila. Tako da ne èudi, da je negdje usput roðena ideja o uvoðenju dana u èast ove vile.
Prièa o zubiæ-vili seže još u doba srednjeg vijeka, iako toèno porijeklo prièe nije toèno poznato. Zapravo, vila je možda samo bila sredstvo za smirivanje djeteta koje je prolazilo kroz èudnu fazu gubitka zuba (na kraju krajeva, svi smo to prošli). Ipak, dan zubiæ-vile osmišljen je kako bi se odala poèast ovom velikodušnom duhu koji je poznat po ostavljanju slatkiša ili novca ispod jastuka u zamjenu za svaki ispali mlijeèni zubiæ.
Ovaj datum za meðunarodnu civilnu zaštitu ima dvostruku važnost. 1. ožujka 1972. stupio je na snagu Statut meðunarodne organizacije za civilnu zaštitu, izuzetno važan meðunarodni dokument s podruèja humanitarnog prava koji je registriran pri Tajništvu Ujedinjenih naroda u skladu s èlankom 102. Povelje UN-a. Sljedeæeg dana, 2. ožujka 1972. poèela je djelovati Meðunarodna organizacija za civilnu zaštitu kao meðuvladina organizacija. Civilna zaštita u svijetu pa i u RH je oblik organiziranja, pripremanja i sudjelovanja graðana, pravnih osoba, državnih upravnih tijela i jedinice lokalne samouprave i uprave radi zaštite i spašavanja ljudi, dobara i okoliša. Zadaæe civilne zaštite su prvenstveno socijalne i civilne naravi.
Na današnji dan labinski rudari 1921. godine organizirali su štrajk i demonstracije i pod krilaticom Kova je nasa ( Rudnik je naš ) proglasili Labinsku Republiku. I prije nego što su fašisti ojaèali i došli na vlast u Italiji, napali su sindikalne predstavnike raških rudnika u Trstu. To je bila iskra koja je pokrenula pobunu oko 2.000 labinskih rudara. Proglasili su Republiku, uspostavili komitete i organizirali «crvene straže» kao zaštitu od fašista. Od 02. ožujka sami su organizirali proizvodnju. U pobuni su im se pridružili lokalni težaci. Talijanske vlasti odluèile su slomiti Labinsku Republiku poslavši vojsku na rudare. Talijanska vojska je 08.travnja napala rudare i slomila njihov otpor. Pobuna je u krvi ugašena, a radnièke voðe kažnjeni. Lokalna legenda kaže kako je grupa rudara pobjegla u jedno od okna rudnika i zauvijek nestala. Mnogi tj. veæina smatra da je 1921. godina i Labinska Republika bila poèetak organiziranog otpora fašizmu.