Banner
Point d.o.o.

Vitomir Belaj

Vitomir Belaj
Rođen: 08.11.1937. Wikipedia
(Maribor, SI)
Opis:hrvatski etnolog
Izvor:Wikipedia

Vitomir Belaj (Maribor, 8. studenoga 1937.) hrvatski etnolog.

Rođen je 8. studenoga 1937. u Mariboru u mješovitoj obitelji: od majke Njemice i oca Hrvata, a odgajan je trojezično.
U Zagrebu je stekao osnovnoškolsku i gimnazijsku naobrazbu, pohađao je poznatu IV. mušku gimnaziju. 1961. godine diplomirao je etnologiju i germanistiku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kod uglednih profesora Milovana Gavazzija, Branimira Bratanića i Zdenka Škreba.
Na istom je Fakultetu stekao znanstveni stupanj magistra znanosti 1966. godine s temom Utemeljitelj hrvatske etnologije dr. Antun Radić, a 1979. obranio je disertaciju Kultni vrtići u Jugoslaviji i njihov etnološki okvir.
Nakon završetka studija radio je kao muzejski kustos od 1961. do 1964. u Gradskom muzeju u Varaždinu.
U varaždinskom muzeju upoznao je suradnicu, prijateljicu i buduću suprugu Mariju Mirković.
Supružnici Belaj i Mirković od 1964. do 1970. rade u Muzeju u Ptuju, gdje su rođeni njihovi sinovi.
Novo životno razdoblje Vitomira Belaja, kao i njegove obitelji, slijedi nakon zaposlenja na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje započinje raditi kao viši stručni suradnik, a od 1970. kao asistent, odnosno znanstveni asistent.
Dalje je postupno gradio znanstvenu karijeru kao docent od 1980, kao znanstveni savjetnik od 1984, a od 18. prosinca 1985. kao redoviti profesor.
Od 1998. godine radi u trajnom zvanju redovitoga profesora.
Na Fakultetu je kao znanstvenik, nastavnik i djelatnik imao različita zaduženja (vodio je znanstvene projekte i organizirao međunarodni znanstveni skup. Kao sveučilišni nastavnik bio je recenzent mnogim projektima, knjigama, priručnicima i radovima.
Vitomir Belaj sudjelovao je s vlastitim izlaganjima na više desetaka znanstvenih i stručnih skupova, seminara, tribina, konferencija i kongresa u Hrvatskoj i inozemstvu.
Bio je član Nacionalnoga vijeća za visoko obrazovanje, a sada je član Područnoga znanstvenog vijeća za humanističke znanosti pri Nacionalnom vijeću za znanost.
Član je raznih stručnih i znanstvenih udruženja (Hrvatskoga etnološkog društva, Hrvatskoga društva folklorista, Matice hrvatske) u kojima je obnašao ili obnaša razne funkcije kao član odbora ili predsjednik.
U ovoj prilici treba spomenuti da je upravo u vrijeme kada je Vitomir Belaj bio predsjednikom Ogranka etnološkoga društva za Hrvatsku, ogranak, na sjednici održanoj 17. siječnja 1975. godine, izdvojen iz tadašnjeg Etnološkog društva Jugoslavije i preimenovan u Hrvatsko etnološko društvo koje se može uključiti u savez društava.
Na početku Domovinskoga rata 1991. godine HED je istupio iz Saveza Etnološkog društva Jugoslavije.
Redoviti je član Hrvatskoga mariološkoga instituta, dopisni član Pontificia Academia Mariana Interenationalis, te član Permanent Councila IUAES (International Union of the Anthropological and Ethnological Sciences).
Član je uredničkih savjeta časopisa Narodna umjetnost i Ethnologia Slovaca et Slavica, član je uredništva nekoliko zbornika i izdanja, a osnivač je i glavni urednik časopisa Studia ethnologica Croatica.
Za svoj je rad dobio nekoliko važnih priznanja i nagrada: Godišnju državnu nagradu za znanstveni rad Republike Hrvatske za 1998. godinu, te Veliko priznanje Filozofskoga fakulteta u Ljubljani 1999. godine. Objavio je dvije samostalne knjige, a tri u suautorstvu.

Od početaka svoje znanstvene karijere napisao je ukupno oko 200 naslova, a više od polovice radova ima znanstveni značaj.
Radove objavljuje u domaćim i inozemnim časopisima i stručnim izdanjima.
U svojim se istraživanjima bavi dvjema temama: običajima s vjerovanjima i poviješću etnološke misli i teorije.
Od 1969. godine bavi se običajima i njihovom interpretacijom u drevnoj slavenskoj religiji, a posebice se bavio običajima s maskiranim ophodima.
U kasnijem se radu više usredotočio na istraživanja pučke, napose marijanske pobožnosti, te rekonstrukcijom fragmenata praslavenskoga poganstva u pučkim predajama.
Napisao je niz studija o razn

Napomena: Podaci o autorima su preneseni iz javno dostupnih izvora (Wikipedia, Wikimedia,... ).
Ako su objavljeni vaši podaci, a ne želite da budu vidljivi u ovom katalogu, molimo vas da nas kontaktirate.
Ako objavljena slika nije u skladu s autorskim pravima, javite nam kako bi je mogli ukloniti.