Svjetski dan izbjeglica - 20.lipnja Odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda, 20. lipnja obilježava se kao Međunarodni dan izbjeglica, a glavni tajnik UN-a Kofi Annan odao je počast - kako je rekao - nevjerojatnoj hrabrosti izbjeglica, ljudi koji su bili postojani iako su izgubili sve, osim svoje nade. Međunarodni dan izbjeglica najprije je uvela Organizacija afričkog jedinstva koja ga je obilježavala kao Afrički dan izbjeglica, da bi odlukom Opće skupštine UN-a prerastao u Međunarodni dan izbjeglica.
U svijetu, prema podacima UNHCR-a tj. povjerenstva Ujedinjenih naroda za izbjeglice, ima 11 milijuna i 700 tisuća izbjeglica, a najveći broj otpada na izbjegle ljude u Africi, točnije na području Roga Afrike i oko Velikih jezera, gdje ih ima 3 milijuna i 600 tisuća.
Podvodni vulkani "Na zemaljskoj je kugli zabilježeno više od 430 vulkana, kako onih koji su neprekidno u djelatnosti, tako i onih koji su potpuno ugašeni. Vulkani na zemaljskoj površini nisu raspoređeni ravnomjerno, nego po t. zv. pojasima preloma zemaljske kore, u kojima se nalaze ne samo vulkani nego i centri zemljotresa."
GEORGES LEMAITRE Georges Edouard Lemaître (Charleroi, Belgija, 17. srpnja 1894. - Löwen, Belgija, 20. lipnja 1966.), belgijski svećenik isusovac, matematičar i astronom.
Iznio je ideju prema kojoj je svemir nastao iz izuzetno zbijenog i toplog stanja.
Postupnim širenjem svemira materija se hladila i diferencirala, stvarajući kompleksnu strukturu koju danas opažamo.
Ta se ideja vremenom razvila u popularnu Teoriju Velikog praska.
JACQUES OFFENBACH Jacques Offenbach (Köln, 20. lipnja 1819. - Pariz, 5. listopada 1880.), njemačko-francuski skladatelj.
Svojim velikim, parodističkim operetama, prožetim neodoljivo privlačnom melodikom i poletnom ritmikom kankana, galopa, kadrile i valcera, izgradio je prototip francuske operete.
Skladao je sto i dva scenska djela, ističu se operete ˝Orfej u podzemlju˝, ˝Lijepa Helena˝ i ˝Pariški život˝, te romantička fantastična opera ˝Hoffmannove priče˝.
Časopis koji je naslijedio "Radio Zagreb" a prethodi "Hrvatskom krugovalu". Na žalost, osim dobrih priloga i radijskog programa vidi se utjecaj ustaškog PR-a i nametanja "novog jezika".
Časopis koji je izlazio od 1941-1945. godine. Bio je vezan uz program i sadržaje Državnog radija Zagreb. Dosta kulturnih sadržaja i sadržaja iz javnog i umjetničkog života uz obile fotografija mežu kojima ima mnogo onih s autorstvom Toše Dabca.
Dovršena prva faza digitalizacije lista "Il Nazionale" na talijanskom jeziku koji je izlazio samostalno ili kao podlistak "Narodnog lista" od šezdesetih godina devetnaestog stoljeća.
Završena je prva faza digitalizacije Narodnog lista, jednog od najznačajnijeg lista izdavanog u Dalmaciji od šezdesetih godina devetnaestog stoljeća.
Digitalizirana su i cenzurirana izdanja.
Časopis Hrvatskog društva dramskih umjetnika.
Atraktivan i impresivan prikaz stanja i zbivanja u hrvatskom glumištu od početka izlaženja, s kraja devedesetih godina prošlog stoljeća.
Počeli smo obradu još jednih industrijskih varaždinskih novina. Ovaj put je to "Bobićev vjesnik" koji je izlazio u "uspješno pretvorbeno ugašenoj" varaždinskoj tvornici.
Digitalizirali smo časopis iz pedesetih godina dvadesetog stoljeća koji se bavio filmom i filmskom industrijom koji je pun zanimljivih informacija o filmovima, zvijezdama i događanjima oko filma.
Novine su izlazile od 1945. do 1948. i bavile su se uglavnom "svjetovnim" sadržajima. Digitalizirali smo godinu 1946. Traži se ostatak. I sponzori, naravno :)
** SVIJET ** časopis 1926-1938.
Zahvaljujući Gradskoj knjižnici "Metel Ožegović" iz Varaždina dobili smo mogućnost digitaliziranja časopis koji je izlazio od 1926 do 1938. godine.
Bez previše politike pruža lijep uvid u život i događanja tih godina.
Kao i kod svih ostalih sadržaja omogućeno je fulltext pretraživanje i 3D pregled.
Digitalizirati ćemo ga tempom kojim ćemo stići pored redovitog posla.
Poželjni sponzori . Biti će brže gotovo :).
Jednota je jedini i jedinstven list u Hrvatskoj koji pripadnike češke manjine informira o djelatnosti Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj, o djelovanju čeških kulturno-umjetničkih udruga, vijeća i predstavnika češke manjine te škola s nastavom na češkom jeziku. Posebnu pažnju posvećuje uzajamnim odnosima češkog i hrvatskog naroda te dviju zemalja.
KRATKE UPUTE ZA PRETRAŽIVANJE:
Pretraga se vrši unutar svih podataka (glavni zapis, ključne riječi, sadržaj...).
Odabirom vrste građe sužujemo izbor ovisno o vrsti koju tražimo.
Tekst koji tražimo može biti dio riječi, cijela riječ ili nekoliko kombinacija riječi odvojenih razmakom.
Rezultat je jedno ili više djela koja po sistemu 'like' (svi nazivi koji sadrže niz upisanih znakova, a minimalno dva znaka) zadovoljavaju traženi uvjet upisan u bilo kojoj kombinaciji upita.
Ukoliko umjesto razmaka upišemo znak za minus (-) rezultat neće sadržavati riječ koja slijedi ('not like').
Velika i mala slova tretiraju se jednako (Ant = ANT= ant = AnT). Radi lakšeg pronalaženja poželjno je upisati dio naslova koji asocira na riječ u naslovu koja je manje zastupljena u jezičnom izražavanju.
Nije potrebno pisati cijeli naslov djela nego jednu riječ ili samo dio riječi.
Klikom na DIGITAL LIBRARY otvoriti će vam se vrata digitalne knjižnice koja sadrži mnoštvo naslova starih novina, knjiga i ostalih vrste građe te multimedije.
Digitalizirali smo časopis iz pedesetih godina dvadesetog stoljeća koji se bavio filmom i filmskom industrijom koji je pun zanimljivih informacija o filmovima, zvijezdama i događanjima oko filma.