KNJIŽNICA FAKULTETA HRVATSKIH STUDIJA
USLUGE KNJIŽNICE I ČITAONICE:
RAPIDILL USLUGA - rgrbesic@fhs.unizg.hr - digitalna dostava članaka i poglavlja iz knjiga
BESPLATNE E-KNJIGE
U utorak, 22. listopada u 14.30 sati u knjižnici Fakulteta hrvatskih studija otvorit će se izložba izabranih djela Maxa Webera u organizaciji Odsjeka za sociologiju i dr. sc. Zlatka Hinšta “Max Weber i njegov doprinos sociologiji“.
Izložba će biti otvorena do 22. studenog 2024. godine u radno vrijeme knjižnice Fakulteta hrvatskih studija (Borongajska cesta 83d, Zagreb) svakog radnog dana od 8 do 18 sati, a petkom do 16 sati.
RADNO VRIJEME KNJIŽNICE
Molimo studente 1. godine prijediplomskog studija i sve kojima je potrebno da se obrate knjižničnom osoblju za edukacije o korištenju kataloga i usluga Knjižnice Fakulteta hrvatskih studija.
Za sva ostala pitanja stojimo Vam na raspolaganju!
Vaša Knjižnica FHS
29. svibnja 2024.
21. svibnja 2024.
22. svibnja 2024.
700. OBLJETNICA SMRTI
PUTOVANJE KOJE JE PROMIJENILO SVIJET
U utorak, 16. siječnja 2024. u 11 sati u Knjižnici Fakulteta hrvatskih studija u sklopu kolegija Opća povijest 20. stoljeća nositelja doc. dr. sc. Vladimira Šumanovića i izvoditelja dr. sc. Danijela Jurkovića održat će se predstavljanje knjige
dr. sc. Zvonimira Stopića Revolucionari, revizionisti, dogmatičari, pseta i luđaci, Kina i Jugoslavija od 1948. do 1971. Ujedno će se održati pozvano predavanje dr. sc. Zvonimira Stopića: Odnosi Kine i Jugoslavije u drugoj polovici 20. stoljeća s osvrtom na Kinesku revoluciju. U razgovoru će sudjelovati doc. dr. sc. Vladimir Šumanović i dr. sc. Danijel Jurković.
Fakultet hrvatskih studija i ove će godine prigodno obilježiti Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Dana 17. studenoga u 10 sati u dvorani Zagreb upriličiti će se projekcija dokumentarnoga filma "Od toga dana" redateljice Slavice Šnur. Pozivaju se svi studenti i nastavnici te suradnici Fakulteta, na ovaj simbolični čin obilježavanja najmlađih žrtava Domovinskoga rata.
FACEBOOK STRANICA KNJIŽNICE FHS
Knjigu vrati, ništa ne plati!
U povodu obilježavanja manifestacije Mjeseca hrvatske knjige 2023. i Dana hrvatskih knjižnica, knjige posuđene u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu mogu se vratiti bez plaćanja zakasnine od 9. do 11. studenoga 2023. godine.
Knjige se vraćaju na pult na kojem su bile posuđene, odnosno na ulaznoj razini i u čitaonicama na trećem i četvrtome katu.
Kratki vodič za korisnike KNJIŽNICE fhs
DVORANA VARAŽDIN
18.05.2023.
14. 04. 2023.
KNJIŽNICA FHS
27.03.2023.
U povodu obilježavanja Dana Knjižnice, knjige posuđene u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu mogu se vratiti bez plaćanja zakasnine od 20. do 22. veljače 2023. godine.
Knjige se vraćaju na pult na kojem su bile posuđene, odnosno na ulaznoj razini te u čitaonicama na trećem i četvrtome katu
Udruga studenata sociologije “Anomija” i Udruga studenata Fakulteta hrvatskih studija “Studia Croatica” pozivaju Vas na gostujuće predavanje dr. sc. Paška Bilića koji će govoriti o “Kritičkoj sociologiji medija i tehnološke forme suvremenoga kapitalizma” te ovim putem pozivaju sve zainteresirane studente i nastavnike da se pridruže predavanju i ugodnom razgovoru koji će uslijediti nakon predavanja.
Gostujuće predavanje održati će se 19. siječnja 2023. godine s početkom u 16 sati u Knjižnici Fakulteta hrvatskih studija.
Narudžba digitalne dostave članaka ili poglavlja iz knjiga
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu omogućuje korištenje novog servisa digitalne dostave dokumenata RapidILL.
Servis je namijenjen svim korisnicima Knjižnice te svim knjižnicama u Republici Hrvatskoj u svrhu međuknjižnične brze digitalne dostave članaka i poglavlja iz knjiga.
Servis digitalne dostave RapidILL omogućen je u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu, a usluga će biti dostupna bez naknade do kraja 2025. godine.
Narudžba digitalne dostave članaka ili poglavlja iz knjiga zaprima se na e mail rgrbesic@hrstud.hr
Izložba Gipsoteka Antuna Bauera otvorena je u čitaonici Knjižnice Fakulteta hrvatskih studija u srijedu, 8. lipnja 2022. u 10 sati. Izložbu je otvorio obnašatelj dužnosti dekana prof. dr. sc. Stjepan Ćosić.
U nazočnosti većeg broja nastavnika i studenata o. d. dekana naglasio je važnost Gliptoteke koja sadržava važna europska djela u kopijama. Osvrnuo se na veliki doprinos u očuvanju hrvatske kulture baštine koji je dao dr. Antun Bauer.
- Ova izložba je od osobite važnosti za studente povijesti i kroatologije. Očuvanje spomenika bana Josipa Jelačića zasluga je dr. Bauera. Pobrinuo se da se komadi spomenika očuvaju u Gliptoteci. Ali njegove zasluge su puno veće od čuvanja spomenika bana Jelačića, rekao je prof. Stjepan Ćosić.
Izložba je otvorena u prigodi 110. obljetnice rođenja Antuna Bauera u organizaciji Gliptoteke i Arhiva za likovne umjetnosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.
Posjetitelje izložbe pozdravila je kustosica Gliptoteke HAZU dr. sc. Magdalena Getaldić.
Zahvalila je na primanju izložbe u prostoru Knjižnice Fakulteta, a osobito profesorici Jasni Jeličić Radonić.
- Drago nam je da smo ovu izložbu organizirali na ustanovi koja njeguje hrvatsku kulturnu baštinu, kazala je dr. sc. Magdalena Getaldić.
Na kraju se uzvanicima obratila prof. dr. sc. Jasna Jeličić Radonić.
- Izvornici nisu uvijek dostupni čak i kada se nađemo na mjestu gdje su inače postavljeni. Osim toga, da bi pogledali sve izvorne primjerke koje sadrži Gliptoteka treba mnogo putovati. Uloga Gliptoteke je obrazovanje i to je osnovni razlog sabiranja odlijeva, zaključila je prof. dr. sc. Jasna Jeličić Radonić.
Izložbu Gipsoteka Antuna Bauera moguće je posjetiti i virtualno na poveznici https://gipsoteka.hazu.hr/ , a postavljenu izložbu u Knjižnici moći će pogledati i novi brucoši jer će biti otvorena do kraja listopada 2022.
Glagoljica je pismo namijenjeno bilježenju slavenskih glasova i poluglasova koji nisu postojali u grčkom i latinskom jeziku pa ni u njihovim pismima: alfabetu i abecedi. Glagoljici je imanentno što promiče slavenski identitet. Ona poštuje slavensku posebnost i pomiruje s njom poslanje da bude u službi pokrštenja slavenskih naroda – zato je prvo slovo glagoljice znak križa. Glagoljica je stvorena da oni kojima je namijenjena postanu kršćani, ali da ostanu Slaveni, da se ne asimiliraju ni pod Franke ni pod Romeje. Težnja stvaranja jedinstva u različitosti do danas ostaje ideal europejstva, a okosnica je i pri definiranju hrvatskoga identiteta i određenju hrvatskoga jezika kao nadkrajevne osobitosti Hrvata, koja objedinjuje čakavsko, kajkavsko i štokavsko narječje, dijalekte i mjesne govore iz kojih izrasta.
Knjiga „Krvavi tragovi velikosrpske ideologije na kraju XX. stoljeća“ bit će predstavljena u čitaonici Knjižnice Fakulteta hrvatskih studija (Borongajska cesta 83c, Zagreb) u petak 1. travnja 2022. u 11 sati.
Monografiju je napisao Zlatko Pinter, a objavljena je u nakladi Fakulteta hrvatskih studija kao priručnik za poznavanje povijesnih i društvenih prilika na području koje je obuhvaćalo južnoslavenske integracije i za shvaćanje osnovnih događaja koji su doveli do razornih ratova potkraj XX. stoljeća u kojima su razarani Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Kosovo i proganjano nesrpsko stanovništvo u Vojvodini. Knjiga donosu genezu političkih i društvenih odnosa i daje okvir zbivanja o temi koja je u hrvatskoj historiografiji ostala nedovršena i nezaokružena.
O knjizi će govoriti urednica doc. dr. sc. Vlatka Vukelić, Nada Prkačin i autor. Ulazak je slobodan.
POSUDBA
Narudžba digitalne dostave članaka ili poglavlja iz knjiga
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu omogućuje korištenje novog servisa digitalne dostave dokumenata RapidILL.
Servis je namijenjen svim korisnicima Knjižnice te svim knjižnicama u Republici Hrvatskoj u svrhu međuknjižnične brze digitalne dostave članaka i poglavlja iz knjiga.
Servis digitalne dostave RapidILL omogućen je u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu, a usluga će biti dostupna bez naknade do kraja 2025. godine.
Narudžba digitalne dostave članaka ili poglavlja iz knjiga zaprima se na e- mail rgrbesic@hrstud.hr
Knjige i časopisi - slobodan pristup do kraja svibnja/lipnja 2020.
- literatura iz područja društvenih i humanističkih znanosti - otvoreni pristup
Cambridge University Press omogućio je putem svoje platforme Cambridge Core besplatan pristup više od 700 udžbenika dostupnih u HTML obliku. Besplatan pristup traje do kraja svibnja 2020. godine. .
Digitalni repozitorij Fakulteta hrvatskih studija je zbirka koja u digitalnom obliku okuplja, trajno pohranjuje i omogućuje slobodan pristup znanstveno-istraživačkoj, intelektualnoj i kreativnoj produkciji nastaloj radom ustanove, odnosno njenih djelatnika i studenata. U repozitorij se mogu pohranjivati završni i diplomski radovi studenata, disertacije, pre-print radovi, znanstveni i stručni radovi, podaci istraživanja, knjige, nastavni materijali, slike, video i audiozapisi, prezentacije te digitalizirana građa.
Ukoliko imate specifična pitanja u vezi pretraživanja baza podataka ili online kataloga, preporučujemo individualnu edukaciju.
Termin koji Vam najbolje odgovara možete dogovoriti putem e-maila.
rgrbesic@hrstud.hr
KRATKI VODIČ ZA KORISNIKE KNJIŽNICE FHS
RADNO VRIJEME
ČITAONICA
PON – ČET 7.00 – 18.00 sati
PETAK 7.00 - 16.00
KORIŠTENJE RAČUNALA
PON – ČET 7.00 – 18.00
PETAK 7.00 - 16.00
KNJIŽNICA (RAD S KORISNICIMA: povrat, posudba, edukacije, informacijski upiti...)
PON. – PET 08.00 – 14.30
- građu je također moguće naručiti putem elektroničke pošte, te preuzeti u Knjižnici od 07.00-18.00 ( na stolu za preuzimanje u Knjižnici)
- građu je također moguće vratiti od 07.00-18.00 u kutiju za povrat koja se nalazi u Knjižnici, te će građa biti razdužena
KATALOG
U katalogu knjižnice moguće je pretraživati svu građu koju knjižnica nudi:
knjige
časopise
doktorske disertacije
završne radove
diplomske radove
filmove i zvučne zapise (AV-zbirka)
staru i rijetku građu
U katalogu su informacije o tome je li građa dostupna, posuđena ili je za rad u čitaonici, gdje se nalazi i koja joj je signatura.
SIGNATURA je oznaka smještaja građe (npr. knjige)
POSUDBA
KOLIKO?
Studenti jedne ili dviju studijskih grupa 6 jedinica građe .
NA KOLIKO DUGO?
Studenti posuđuju građu na 21 dana uz mogućnost produživanja roka posudbe 2 puta po 14 dana.
KAKO PRODUŽITI ROK POSUDBE?
Osobno na infopultu, telefonom ili e-mailom.
* Ako je netko rezervirao ono što ste vi posudili, tu građu nećete moći produžiti.
REZERVACIJE
Studenti jedne ili dviju studijskih grupa mogu rezervirati do 6 jedinica građe.
Građu možete rezervirati, osobno na info-pultu, telefonom ili e-mailom.
Potvrda rezervacije dolazi na vašu e-mail adresu. Rezervirana građa čeka vas dva radna dana.
ČITAONICA I INTERNET U KNJIŽNICI
U čitaonici knjižnice moguće je koristiti vlastito računalo ili računalo čitaonice .
EDUKACIJE ZA KORISNIKE
Grupne i individualne.
E-IZVORI
DABAR - repozitorij Fakulteta hrvatskih studija
BAZE podataka i zbirke elektroničkih časopisa
HRČAK portal hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa
PORTAL elektroničkih izvora za hrvatsku akademsku i znanstvenu zajednicu
Opće informacije o uslugama Knjižnice