Banner
Knjižnica i čitaonica Grada Preloga

Povezanost psihomotoričkih funkcija i kvalitete života u bolesnika s relapsno remitirajućom multiplom sklerozom i migrenom : doktorska disertacija

Fakulteti, doktorske disertacije Vrsta gradje
Naslov
Povezanost psihomotoričkih funkcija i kvalitete života u bolesnika s relapsno remitirajućom multiplom sklerozom i migrenom : doktorska disertacija / Klaudia Duka Glavor ; [mentorica Marina Titlić]. -
Impresum
Split : K. Duka Glavor, 2020. -
Materijalni opis
100 listova : ilustr. ; 30 cm + 1 optički disk. -
Jezik
hrv, eng
Napomena
Na vrhu nasl. str.: Sveučilište u Splitu, Medicinski fakultet.
Bibliografija: listovi 87-96. - Summary: Correlation between psychomotor functions and quality of life in patients with relapsing remitting multiple sclerosis and migraines.

KRATKI SAŽETAK

Uvod: Multipla skleroza (MS) i migrena kronične su neurološke bolesti sa značajnim utjecajem na kvalitetu života i psihomotoričke funkcije.

Cilj: Cilj ovog istraživanja bio je procijeniti psihomotoriku i multidimenzionalno istražiti razinu kvalitete života u ranom stadiju relapsno remitirajućeg oblika multiple skleroze i migrene.

Metode: U istraživanju je sudjelovalo 90 ispitanika (30 s migrenom - s aurom ili bez nje, 30 s RRMS-om i 30 zdravih kontrolnih ispitanika).
Grupe su bile složene prema spolu, dobi i stupnju obrazovanja.
Procijenjeni su pomoću Upitnika zdravstvenog statusa (SF-36), Indeksa osobne dobrobiti - verzija za odrasle (PWI-A) i psihomotornih testova (Fittsov tapping test, O’Connorov deksterimetar, dinamometar i aparat za ispitivanje vremena reakcije).

Rezultati: Bolesnici s RRMS-om i migrenom u većini domena KŽ-a i KŽOZ-a postigli su značajno niži rezultat u odnosu na zdrave ispitanike, dok se u većini domena nisu međusobno razlikovali, kao ni u psihičkom zdravlju.
Rezultati Fittsova tapping testa upućuju na to da bi test mogao biti dobra alternativa standardnom protokolu magnetske rezonancije u slučajevima kada se sumnja da su „nevidljive lezije“ glavni uzrok patomorfoloških promjena odgovornih za sadašnju kliničku sliku; također su pokazali značajne promjene koje su bile u korelaciji s dužinom liječenja.
Vrijeme odluke bilo je produženo u bolesnika s MS-om, što ukazuje na usporenje senzorne obrade kao posljedica poremećaja vremena senzornog procesa.
Međutim, pronađeno je kako je vrijeme odluke indikativno i za oboljele od migrene, što je u skladu s novijim hipotezama patofiziologije.

Zaključak: Procjena zdravlja i kvalitete života može se uključiti kao metoda evaluacije liječenja i u klinička ispitivanja kako bi se osigurao potpuni pregled zdravstvenog stanja pacijenata.
Nadalje, s obzirom na to da su psihomotorički testovi neovisni o istraživaču ili jeziku, mogli bi se koristiti u svakodnevnoj praksi, uz standardne kliničke i neuroradiološke protokole.

Osobe
Autor teksta
Tekstualno pretraživanje
Inv.br
Info
Signatura
X2168
Dostupno
D 2020 DUK
Point d.o.o. - Vidovečka 56b, VARAŽDIN - Tel: 042/206 306