Banner
Pomorski fakultet u Splitu

Epidemiološke karakteristike virusnog hepatitisa C u Splitsko-dalmatinskoj županiji : magistarski rad

Fakulteti, magistarski radovi Vrsta gradje
Naslov
Epidemiološke karakteristike virusnog hepatitisa C u Splitsko-dalmatinskoj županiji : magistarski rad / Slađana Vuković Baras ; [voditelj rada Rosanda Mulić]. -
Impresum
Split : S. Vuković Baras, 2008. -
Materijalni opis
71 list : graf. prikazi ; 30 cm + 1 optički disk. -
Uputnica
Jezik
Hrvatski
Napomena
Na vrhu nasl. str.: Sveučilište u Splitu, Medicinski fakultet.
Bibliografija: listovi 55-64. - Summary.

SAŽETAK
Retrospektivnom epidemiološkom studijom odredile su se epidemiološke karakteristike inficiranih hepatitis C virusom (HCV) i određen je dominantni način prenošenja kao i rizik stjecanja infekcije u Županiji splitsko-dalmatinskoj i istarskoj.
Promatrano je razdoblje od 1999. do 2003. godine.
U tom razdoblju u ove dvije županije koje čine 15% stanovništva Hrvatske broj prijavljenih oboljelih bio je 406 ili 45,77% od svih prijavljenih oboljelih od hepatitisa C u Hrvatskoj .
Prosječna godišnja stopa oboljelih u tom razdoblju u Županiji splitsko-dalmatinskoj je 12,3%ooo, u Županiji istarskoj 11,6 %ooo, u cijeloj Hrvatskoj 4,0%ooo, a u dijelu Hrvatske bez navedenih županija 2,5%ooo.
Hepatitis C u Županiji splitsko-dalmatinskoj i istarskoj predstavlja javno-zdravstveni problem jer su stope
pobola trostruko više nego prosjek Hrvatske.
U obje županije većinu oboljelih (72,6%) čine muškarci, koji obolijevaju u mlađoj životnoj dobi, nego žene. Životna dob svih inficiranih muškaraca iznosi 31,2±12 godina (min-maks: 4-83), a svih žena 36,2±17 godina (min-maks:10-77).
Muškarci Županije splitsko-dalmatinske obolijevaju najranije - prosječna životna dob je iznosila 29,8 ±10 godina, a prosječna životna dob inficiranih žena je za 4,8 godina veća, nego muškaraca (p<0,001).
Najveći dobno specifični pobol u obje županije, kod oba spola je u dobnoj skupini od 20 do 29 godina.
Kod muškaraca je pobol u ovoj dobnoj skupini izrazito visok i iznosi 379,6%ooo u Županiji splitsko-dalmatinskoj i 302,2%ooo u Županiji istarskoj.
Rizik stjecanja infekcije je 1,7 puta veći u Istarskoj županiji.
Najveći broj inficiranih u Splitsko-dalmatinskoj (140; 79%) i Istarskoj županiji (93; 93%) pripadao je rizičnoj skupini intravenskih korisnika opojnih droga.
Za 79 ovisnika s područja Splitsko/dalmatinske županije postoje podaci o genotipu: kod njih ukupno 54 (68,4%) je dokazan genotip 3 a i 1a za koji se prenose intravenskom uporabom opojnih droga.
Stopa anti-HCV + davatelja krvi u obje županije viša je nego u Hrvatskoj.
U Županiji splitsko-dalmatinskoj, iako je prosječna stopa anti-HCV pozitivnih davatelja krvi viša nego u Hrvatskoj, ipak pokazuje trend pada.
U Istri stopa anti-HCV + davatelja krvi pokazuje trend porasta.
Postoji poztivna korelacija između stope liječenih ovisnika na 100.000 stanovnika, stope inficiranih i stope anti-HCV+ davatelja krvi.
Potvrđena je hipoteza da je dominantni način prenošenja HCV infekcije u Splitsko-dalmatinskoj županiji intravenska primjena opojnih droga.
Isti put prenošenja, još je izraženiji u Istarskoj županiji.

Osobe
Tekstualno pretraživanje
Inv.br
Info
Signatura
X1250
U čitaonici!
M 2008 VUK
Point d.o.o. - Vidovečka 56b, VARAŽDIN - Tel: 042/206 306