Banner
Gradska knjižnica grada Donjeg Miholjca

Dvije hrvatske ljekaruše iz Dalmacije

E-građa, knjige Vrsta gradje
Naslov
Dvije hrvatske ljekaruše iz Dalmacije / Marijan Stojković. -
Impresum
Zagreb : Nadbiskupska tiskara, 1938. -
Materijalni opis
; 20 cm
Napomena
Matična publikacija: Zbornik za narodni život i običaje Južnih Slavena, Knj.31 (1938), 2, str. 201-240 ; Bibliografske bilješke uz tekst.
Digitalizirana knjiga - Izvornik u knjižnici Opće bolnice Varaždin.

Iz pogovora
...
Po pučkom mišljenju ne nastaju bolesti naravnim putem ili po naravnim uzročnicima (pokvarenju organa, klicama, bacilima i t. d.), nego, jer se često pojavljuju neosjetno, nenadno i za neuka čovjeka nerazumljivo, nastaju na kakav čaroban način: po nekom zlu duhu, po zlim očima, uroku, činima, udesu, nametu, po čarobnim napicima, a dobivaju se naročito na raskršću, pasjem sugrebu, na vilovitom noćnom zraku, pa se kaže, da je bolesnik nastupio, nagazio, ograisao.
Za neke se bolesti držalo da su upravo duhovite, demonske (kao na pr. mentalne bolesti, kad naime tko poludi, kao da tuđi duh — vrag uđe u čovjeka i zaposjedne mu tijelo: epilepsija, padavica,40 bolest sv. Valentina), za neke da su živa duhovna bića (por. nežiti, tresavice), ili personifikacije (Mora, Kuga, Morija, Kolera).
Bolesti od prsi i srca uzrokuju upravo vještice ili vile (one su ustrijelile, srce prostrijelile, ispile, srce mu izjele), a uopće za epidemije kod odraslih i djece drže da su hudi utjecaji vampira ili vukodlaka.
Što vještice ureći, ukobiti, nauditi mogu, što gatare, caratanke, cinihce, cinjarice, nastornice »učiniti.« mogu, mogu popraviti i izliječiti tako zvane bahornice — uvijek dobre, bajalice, koje bahore ili baju, t. j. govore svoje čudnovate, tajanstvene, mogućne riječi, koje se uopće »basmama«48 zovu, u obliku molitava,, pjesmica, zazivanja, dok »vodu prigovaraju49 ili vodu prelijevaju ili u njoj živo ugljevlje gase pa daju onu vodu piti bolesniku i bolesti tako »zagašuju« gatare, kada je neko urečen ili se prestrašio.51 Pored toga vraćanja i bajanja samo ću spomenuti ovdje mjerenje bolesnika, provlačenje kao lijek (Zbor. XVIII 231) i
predavanje bolesti drugomu ili prenošenje na drugoga ili na predmete (na vodu tekućicu, na stabla: šljive, topole, trešnje ili na grančice drenove, glogove, šipkove i dr.).

U narodnoj medicini ima različnih elemenata praznovjerja, na pr. kad se traži samo muško mlijeko, muški tamjan, muška krpa i košulja, opasivanje nečim u svrhu liječenja, udisanje dima od rožine.
Nije isključena ni prava magija: kako da se brzo štije, djeca dobiju, djevičanstvo djevojke upozna, kradljivac upozna, zmije da se dozovu ili skupe, ljubav kako da se udahne i t. d.
Tu su i različni napici za spavanje uporedo sa sredstvima da se utamane čimavice i gnjide te otjeraju komari, i sredstvima kozmetičnim da se postane bijel i crven.
Napokon spomenuti je nekoliko primjera iz nauke o fizionomijama.
...

Osobe
Autor teksta
Tekstualno pretraživanje
Inv.br
Info
Signatura
X1130
On-line
61 STOJKdvi 1938
Point d.o.o. - Vidovečka 56b, VARAŽDIN - Tel: 042/206 306