Svađa s partnerom, neugodan razgovor s kolegom, ružan komentar na društvenim mrežama – iako ovo nisu životno ugrožavajuće situacije, često reagiramo kao da jesu. Razlog je naša biologija, a ključnu ulogu u tome ima živac vagus – on se proteže od leđne moždine do naših organa i tako omogućuje komunikaciju tijela i mozga. Upravo o njihovom odnosu ovisi kako ćemo reagirati u izazovnim, ali i svakodnevnim situacijama poput svađe s partnerom, neugodnog razgovora s kolegom i ružnog komentara na društvenim mrežama.
Važnost živčanog sustava za naš osjećaj sigurnosti i regulacije shvatio je 90-ih godina 20. stoljeća Stephen Porges i razvio takozvanu polivagusnu teoriju, koja se pokazala uspješnom u praksi te mnogima pomogla da se lakše nose sa životnim izazovima i postignu dugoročnu stabilnost.
Deb Dana je o polivagusnoj teoriji učila izravno od njezinog tvorca, a u knjizi ˝Usidreni u svom tijelu˝ jednostavnim jezikom objašnjava njezine postavke i pokazuje nam kako da razvijemo bolji odnos s našim tijelom, sprijateljimo se sa svojim živčanim sustavom i promijenimo način na koji reagiramo na poteškoće. Uz njezine vježbe možemo lakše regulirati intenzitet emocija, prepoznati i utjecati na znakove upozorenja koje nam tijelo šalje kada smo u opasnosti, pronaći put u sigurnost te općenito razviti veću otpornost i intuiciju.