Banner
Gradska knjižnica i èitaonica "Metel Ožegoviæ" Varaždin

Pretraživanje kataloga

Dobrodošli na stranice Digitalne knjižnice

Slika
Žene dobile pravo glasa u Velikoj Britaniji
Kada je Britanija ušla u Prvi svjetski rat, Emmeline Pankhurst naložila je sufražetkinjama da obustave svoju militantnu kampanju i da u znak patriotizma na svaki naèin podrže vladu i njene poteze u ratu. Doprinos žena u toku Prvog svjetskog rata uèinio je da se javnost svim srcem založi za ostvarenje sufražetskog cilja, za pravo glasa za žene. Shodno tome, u veljaèi 1918. godine žene su konaèno dobile pravo glasa. Ovo se pravo, doduše, odnosilo samo na žene stare 30 i više godina. Iste godine, donesen je i ukaz kojim je ženama dozvoljeno da se kandidiraju za poslanice u Parlamentu, a 1928. godine starosna granica po kojoj su žene dobivale pravo glasa pomaknuta je na 21 godinu života, èime su u politièkim pravima konaèno u potpunosti izjednaèene s muškarcima. http://www.booksa.hr/kolumne/beton-kulturno-propagandni-komplet/beton-pravo-glasa-zena
Ratni album : 1914-1918 : istorija Svetskog rata u mnogobrojnim fotografijama
"Na sednici održanoj u Beèu 2. jula 1914. g. pod predsedništvom grofa Berchtolda, a kojoj su prisustvovali graf Stürgkh, graf Tisza, ministri Billinsky i Krobatin, v. Hetzendorf i admiral Keil, doneta je odluka, da se Srbiji objavi rat a Velike Sile obaveste, da on neæe biti ni osvajaèki ni aneksioni, no izvesne korekture granice ili smanjenje granica Srbije u korist neke druge države nisu ikljuèene, isto tako, da æe okupacija biti prelazna. Da bi pak rat bio objavljen, trebao je Srbiji biti dan takav ultimatum, koji ona ne bi mogla primiti, te je na toj sednici i redigovan tekst ultimatuma, koji je 25. jula predao našoj vladi austro-ugarski poslanik u Beogradu baron Giesl."
clanak
Lišaj kao hrana ljudi i životinja
Kako lišaji mogu uspijevati na najslabijem tlu, na kamenju, kori drveæa, te su uz to vrlo otporni protiv najveæe studeni. Tako su oni zbog nestašice druge biljne hrane glavna i gotovo jedina hrana životinja dalekog sjevera.
Autor0000011195
GUSTAV KLIMT
Gustav Klimt (Beè, 14. srpnja 1862. - Beè, 6. veljaèe 1918.) je bio najvažniji slikar austrijske secesije s izrazito istanèanim simbolistièkim stilom. Život Gustava Klimta podudara se sa zlatnim dobom Beèa s kraja stoljeæa. Bilo je to vrijeme umjetnièke obnove i umjetnièkog bunta te raðanje modernizma. Nova umjetnost, art nouveau, donosi svoje samosvjesne i dekadentne pravce u slikarstvu i literaturi, kroz koje se provlaèila snažna opèinjenost erotikom. Bio je to Freudov Beè, koji je izvana još bio u duhu viktorijanskog morala, ali neobuzdano ponašanje bila je glavna tema dana. Beèka zanesenost erotikom našla je u Klimtu velikog pjesnika. Ni jedan drugi umjetnik nije tako slavio Erosa, a iznad svega žene, kao muze vampa i konaènog ispunjenja svrhe života.
Autor0000011088
BOB MARLEY
Bob Marley (roðen Robert Nesta Marley, St. Ann , Jamajka, 6. veljaèe 1945. - Miami, SAD, 11. svibnja 1981.), reggae glazbenik. Jedini je reggae glazbenik koji je postigao status svjetske superzvijezde. Njegov otac Norman Marley bio je engleski vojnik iz Liverpoola. Odrastao je u sirotinjskom dijelu Kingstona na Jamajci, gdje je otkrio glazbu crne Amerike zahvaljujuæi amerièkim radio postajama. Nasljeðe ropstva i svijest o afrièkoj domovini uvijek se osjeæala u njegovoj glazbi, èak i kad je osvojio slušateljstvo zapada. Kad je u svibnju 1981. godine, Marley umro od raka na nožnom palcu (ozljeda prilikom igranja nogometa), svijet je izgubio zagovornika siromašnih i obespravljenih, kao i jednog od najboljih skladatelja njegove generacije. Bio je prva megazvijezda iz treæeg svijeta i uèinio je mnogo na oživljavanju oslabljene politièke svijesti mladih ljudi, a u nasljeðe je ostavio pjesme koje i danas nadahnjuju glazbenike širom svijeta. Bio je rastafarijanac, jedan od najveæih zagovornika pan-afrikanizma, i pjevao je o dokidanju represije.
Autor0000012548
ZVONIMIR ROGOZ
Zvonimir Rogoz (Zagreb, 10. listopada 1887. - Zagreb, 6. veljaèe 1988.), kazališni i filmski glumac, redatelj Glumaèki se školovao u Beèu i Zagrebu. Nastupao je u Osijeku, Varaždinu i Ljubljani. Proslavio se ulogom u ½Hamletu½, te je angažiran u Pragu, gdje je stekao meðunarodni ugled. U Pragu je igrao i na filmu, snimivši oko 20 filmova, a najslavniji je ½Ekstaza½ u kojem je glumio sa Hedy Lamarr. Vrativši se u Zagreb glumio je i režirao u kazalištu, a do smrti je nastupao na filmu i televiziji. Objavio je knjigu ½Mojih prvih sto godina½, a o njemu je snimljen film ½Zdrav Rogoz u zdravom tijelu½.
Hrvatsko glumište
Èasopis Hrvatskog društva dramskih umjetnika. Atraktivan i impresivan prikaz stanja i zbivanja u hrvatskom glumištu od poèetka izlaženja, s kraja devedesetih godina prošlog stoljeæa.
Bobiæev Vjesnik
Poèeli smo obradu još jednih industrijskih varaždinskih novina. Ovaj put je to "Bobiæev vjesnik" koji je izlazio u "uspješno pretvorbeno ugašenoj" varaždinskoj tvornici.
NOVELA FILM
Digitalizirali smo èasopis iz pedesetih godina dvadesetog stoljeæa koji se bavio filmom i filmskom industrijom koji je pun zanimljivih informacija o filmovima, zvijezdama i dogaðanjima oko filma.
FILMSKI VJESNIK
Digitalizirali smo nekoliko èasopisa iz pedesetih godina vezanih uz kulturu i filmsku industriju. Meðu njima je i Filmski vjesnik.
NARODNI LIST
Rane poslijeratne novine izdavane u Zagrebu od 1945. - 1950. Digitalizirali smo godin 1946. Traži se ostatak....
NOVA HRATSKA
Novine su izlazile u Zagrebu od 1941. - 1944. godine. Digitaliziramo 1943. godinu. Traže se i ostala godišta kao i sponzori :)
ILUSTRIRANI VJESNIK
Novine su izlazile od 1945. do 1948. i bavile su se uglavnom "svjetovnim" sadržajima. Digitalizirali smo godinu 1946. Traži se ostatak. I sponzori, naravno :)
Nove varaždinske novine
VIS-ov vjesnik
Nove stare varaždinske novine u sustavu. Izlazile su u Varaždinskoj industriji svile od 1964. - 1991. godine. Digitalizacija je u tijeku.....
SVIJET
** SVIJET ** èasopis 1926-1938. Zahvaljujuæi Gradskoj knjižnici "Metel Ožegoviæ" iz Varaždina dobili smo moguænost digitaliziranja èasopis koji je izlazio od 1926 do 1938. godine. Bez previše politike pruža lijep uvid u život i dogaðanja tih godina. Kao i kod svih ostalih sadržaja omoguæeno je fulltext pretraživanje i 3D pregled. Digitalizirati æemo ga tempom kojim æemo stiæi pored redovitog posla. Poželjni sponzori . Biti æe brže gotovo :).
Varteksov vjesnik
Varteksov vjesnik 1968, 1969, 1970
Lijeènièki vjesnik
U tijeku je digitalizacija još 20 godišta Lijeènièkog vjesnika (1980-1999)
Nove digitalizirane novine - Jednota
Jednota je jedini i jedinstven list u Hrvatskoj koji pripadnike èeške manjine informira o djelatnosti Saveza Èeha u Republici Hrvatskoj, o djelovanju èeških kulturno-umjetnièkih udruga, vijeæa i predstavnika èeške manjine te škola s nastavom na èeškom jeziku. Posebnu pažnju posveæuje uzajamnim odnosima èeškog i hrvatskog naroda te dviju zemalja.
KRATKE UPUTE ZA PRETRAŽIVANJE: Pretraga se vrši unutar svih podataka (glavni zapis, kljuène rijeèi, sadržaj...). Odabirom vrste graðe sužujemo izbor ovisno o vrsti koju tražimo. Tekst koji tražimo može biti dio rijeèi, cijela rijeè ili nekoliko kombinacija rijeèi odvojenih razmakom. Rezultat je jedno ili više djela koja po sistemu 'like' (svi nazivi koji sadrže niz upisanih znakova, a minimalno dva znaka) zadovoljavaju traženi uvjet upisan u bilo kojoj kombinaciji upita. Ukoliko umjesto razmaka upišemo znak za minus (-) rezultat neæe sadržavati rijeè koja slijedi ('not like'). Velika i mala slova tretiraju se jednako (Ant = ANT= ant = AnT). Radi lakšeg pronalaženja poželjno je upisati dio naslova koji asocira na rijeè u naslovu koja je manje zastupljena u jeziènom izražavanju. Nije potrebno pisati cijeli naslov djela nego jednu rijeè ili samo dio rijeèi. Klikom na DIGITAL LIBRARY otvoriti æe vam se vrata digitalne knjižnice koja sadrži mnoštvo naslova starih novina, knjiga i ostalih vrste graðe te multimedije.